Pokud se nic nepodnikne, upijí se v příštích desetiletích stovky tisíc Britů k smrti, varovali v časopisu Lancet britští lékaři. Upozornili, že zatímco v 80. letech vedly jaterní choroby, způsobované hlavně alkoholem, v průměru ke 4,9 úmrtí na 100.000 obyvatel, v roce 2008 už tento index činil 11,4.
„Málokdo může pochybovat, že jde o specifický problém Spojeného království,“ napsali vědci ze Southamptonské univerzity. V 80. letech byla totiž úmrtnost na jaterní choroby v Británii zhruba stejná jako v jiných západních státech jako Francie, Austrálie, Norsko a Švédsko. Zatímco tam se ale od té doby snížila nebo stabilizovala, v Británii se víc než zdvojnásobila.
Autoři studie upozorňují zvlášť na „fenomenální úspěch“ Francie v tomto směru. Přičítají ho mimo jiné snížení dostupnosti levného alkoholu.
Vycházejíce z dosavadních údajů a trendů, došli vědci k závěru, že pokud nebudou podniknuta žádná tvrdá protiopatření, mohl by alkohol během příštích dvaceti let jen v Anglii a Walesu zabít 160.000 až 250.000 lidí.
Kritizovali přitom britskou vládu pro její údajně přívětivý poměr k výrobcům alkoholu; poukázali například na to, že zástupci tohoto průmyslu jsou ve vládní radě pro veřejné zdraví.
Vláda uvádí, že alkoholismus a jeho zdravotní následky jsou složitý problém, jehož řešení vyžaduje celospolečenský přístup. Někteří kritici nesouhlasí a volají po aktivnějším (vládním) přístupu, zahrnujícím například vyšší zdanění alkoholu, napsala agentura AP.
Vložit komentář