Britští vědci bijí na poplach – úmrtnost na alkohol silně roste

Pokud se nic nepodnikne, upijí se v příštích desetiletích stovky tisíc Britů k smrti, varovali v časopisu Lancet britští lékaři. Upozornili, že zatímco v 80. letech vedly jaterní choroby, způsobované hlavně alkoholem, v průměru ke 4,9 úmrtí na 100.000 obyvatel, v roce 2008 už tento index činil 11,4.

„Málokdo může pochybovat, že jde o specifický problém Spojeného království,“ napsali vědci ze Southamptonské univerzity. V 80. letech byla totiž úmrtnost na jaterní choroby v Británii zhruba stejná jako v jiných západních státech jako Francie, Austrálie, Norsko a Švédsko. Zatímco tam se ale od té doby snížila nebo stabilizovala, v Británii se víc než zdvojnásobila.

Autoři studie upozorňují zvlášť na „fenomenální úspěch“ Francie v tomto směru. Přičítají ho mimo jiné snížení dostupnosti levného alkoholu.

Vycházejíce z dosavadních údajů a trendů, došli vědci k závěru, že pokud nebudou podniknuta žádná tvrdá protiopatření, mohl by alkohol během příštích dvaceti let jen v Anglii a Walesu zabít 160.000 až 250.000 lidí.

Kritizovali přitom britskou vládu pro její údajně přívětivý poměr k výrobcům alkoholu; poukázali například na to, že zástupci tohoto průmyslu jsou ve vládní radě pro veřejné zdraví.

Vláda uvádí, že alkoholismus a jeho zdravotní následky jsou složitý problém, jehož řešení vyžaduje celospolečenský přístup. Někteří kritici nesouhlasí a volají po aktivnějším (vládním) přístupu, zahrnujícím například vyšší zdanění alkoholu, napsala agentura AP.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.