Gastritis acuta

Jde o prudký zánět žaludeční sliznice (i když ten může být přítomen i u vážnějších chorob).
Za tímto vznosným názvem se skrývá obvykle přejedení (2 kg bramborového salátu s majonézou a 4 řízky, 3 piva, sváteční roláda a vaječný koňak), jednoduše dietní chyba.

Příznaky

Tlak až bolest v krajině žaludku, nevolnost až zvracení. Jedlíka může potrápit i nadýmání, pocit plnosti, plynatost, průjem či velmi lehce zvýšená teplota, případně se může objevit i pocení. U někoho se podrážděná sliznice projeví zvýšenou produkcí kyselých žaludečních šťáv, což se projeví pálením žáhy.
Doba trvání: Maximálně 48 hodin. Neustoupí-li do dvou dnů, jedná se o jinou příčinu potíží než o nevhodnou skladbu jídelníčku.

Léčba

Klid, žádná strava, pouze chlazené minerálky, zpočátku po lžičkách. Vhodný je i žaludeční bylinný čaj. Častou chybou je podání alkoholu (vysokoprocentního) s mylným tvrzením, že se tím rozpustí v žaludku „zkažený“ tuk. Alkohol obvykle ještě více podráždí žaludeční sliznici. Při pálení žáhy léky na snížení kyselosti obsahu žaludku.

Jedna odpověď k “Gastritis acuta”

  1. Vlasta Jurcakova 5.3.2020 13:41

    Mám Krónovu chorobu, nyní mne pálí břicho i většina těla. Co na toto, děkuji

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.