K vzniku tuberkulózy přispívá stárnutí, imunita a imigranti

Ke vzniku tuberkulózy přispívá stárnutí české populace, zhoršující se obranyschopnost i přibývající počet nakažených přistěhovalců ze zemí východní Evropy. V Česku je výskyt tuberkulózy nízký, nemoc však zcela nevymizela. Ročně jí onemocní 10 až 14 lidí ze 100.000. Při příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března, to řekl vedoucí lékař Centra plicní endoskopie Nemocnice Na Homolce Jiří Votruba.

Podle Votruby je to relativně nízké číslo, ale přesto je třeba mít se na pozoru. K oslabení imunity populace přispívají stále četnější choroby jako cukrovka a obezita. „Obranyschopnost organismu zhoršují také chronický stres a přepracovanost,“ uvedl Votruba.

Připomněl, že imunitu může potlačovat i biologická léčba podávaná u některých nespecifických zánětů. Před nasazením těchto léků je proto nutné pacienta vyšetřit, zda nemá známky tuberkulózy.

Tuberkulóza (TBC) je infekční bakteriální onemocnění, které postihuje nejčastěji plíce, ale také ledviny či krční uzliny. Zasáhnout může i kůži či kosti. Přenáší se nejčastěji kašláním a kýcháním. Prvními příznaky jsou nápadná únava, nechutenství, hubnutí, pocení ve spánku a vleklý kašel. Léčí se speciálními antibiotiky.

„V ČR byla tuberkulóza vždycky dobře léčena a sledována, patřili jsme vždy a ještě stále patříme v tomto oboru ke světové špičce,“ sdělil Votruba. Za rizikové skupiny jsou považováni drogově závislí a imigranti. „Při častějším kontaktu s těmito lidmi hrozí zdravému člověku onemocnění,“ uvedl Votruba. Při podezření na nákazu by se proto měl každý obrátit na svého plicního lékaře.

Proti tuberkulóze se v ČR očkují již novorozenci. Dříve se školáci přeočkovávali ještě v 11 letech, loňská vyhláška však přeočkování zrušila. „O tom, zda to bude mít nějaký negativní dopad na počet onemocnění, se dá jen spekulovat,“ míní Votruba.

Obranou před tuberkulózou je dodržování hygienických návyků a zdravý životní styl, který přispívá k upevnění imunity. „Je to tedy zejména racionální strava, pohyb, dostatek spánku, přiměřený odpočinek a vyhýbání se stresu,“ dodal lékař.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.