Kolagen pro zdraví vs. kolagen pro krásu

Kolagen je hojně zastoupenou a důležitou částí lidského organismu. Jedná se o bílkovinu, jejíž úlohou je zajišťovat stabilitu a pružnost tkání. Tvoří asi 10 % celkové hmotnosti lidského těla a jeho podíl je patrně nejvýraznější v kůži – proto se o něm často mluví v souvislosti s vyhlazením vrásek. Nicméně úkol kolagenu je důležitější, než zabezpečit „věčné mládí“. Je totiž také nezbytný pro zdraví kloubů.

Slovo kolagen je odvozeno od řeckého výrazu kólla, tedy klih nebo přeneseně lepidlo, čímž odkazuje na jeho důležitou funkci v těle – působí totiž jako jakési „pojidlo“. V těle se kolagen vyskytuje přibližně ve 30 různých typech. „Nejčastější typy jsou Typ I, obsažený v kostech, kloubech, zubech, šlachách a kůži, Typ II, obsažený v chrupavkách, Typ III, který je hlavně v kůži, vlasech, svalech a kostech a Typ V, vyskytující se v pružné výstelce cév… Jednotlivé typy mohou své složení i měnit,“ vysvětluje ortoped MUDr. Róbert Pituch. Pro krásu je tedy dobrá kondice kolagenu v těle velmi důležitá, protože zajišťuje pružnost pleti a pomáhá udržovat hydrataci kůže. Tím zajišťuje sekundárně „mladistvý“ vzhled. Ještě důležitější je ovšem kolagen pro zdraví.

Jak se vyznat v kolagenech?

Zdravé klouby se bez kolagenu neobejdou! Tělo si tuto bílkovinu sice „vyrábí“ samo, ale s přibývajícími léty kolagenu v organismu ubývá. Užívání kolagenu proto patří do skupiny konzervativní terapie při přicházejících potížích s klouby, ale také slouží jako možnost prevence před větším plánovaným zatížením – například při sportování nebo fyzicky namáhavé práci. Existují dva různé přístupy, jak zvýšit množství či udržet potřebnou výši kolagenu v těle. „Rozdělil bych je na kolagen v přirozené podobě, který je užíván v malých množstvích a jeho úlohou je stimulace imunitního systému, aby neodbourával vlastní kolagen a naučil se ‚mít ho rád‘. Druhou skupinou jsou přípravky, které jsou určeny jako doplnění množství kolagenu v kloubech,“ vysvětluje MUDr. Pituch rozdíl mezi kolagenem v přirozené formě, který se nachází například ve volně prodejném doplňku stravy Cemio Kamzík, a takzvanými kolagenními želatinami či hydrolyzáty, jež naopak dodávají již upravené části kolagenu do organismu cestou trávicího traktu ve větších dávkách. „Vlastní vstřebatelnost těchto kolagenních částic a jejich transport do potřebné oblasti není ale jasně hodnotitelný,“ upozorňuje ortoped. Jinak řečeno: Kolagen v přirozené podobě stimuluje imunitní systém ve střevě a upravuje metabolismus vlastního kolagenu v těle. Kloubní výživy fungují jako suplementace kolagenu – doplnění množství kolagenu v těle. „Pokud se pro některou z těchto variant rozhodnete, je ideální užívat cca 2× ročně po dobu 2–3 měsíců dle výrobce a doporučení,“ dodává Pituch.

Léčení kloubů přináší omlazovací efekt!

Dalo by se říci, že léčení kloubů za pomoci kolagenu přináší i efekt omlazovací. Kolagen totiž ovlivňuje vzhled a kvalitu pokožky, vlasů, nehtů i zubů. „Efekt na vlasy a nehty bývá pacienty – a zvláště pacientkami – pozitivně hodnocen,“ připouští MUDr. Pituch. Ovšem pozor – řeč je o vnitřním užívání. Pokud jde například o pleťové anti-age krémy či šampony s kolagenem, mohou sloužit jako ochrana před zevními vlivy, ale do vnitřní struktury kůže takto kolagen nepronikne. Jeho molekula je totiž příliš velká, v přirozeném stavu je stočená do tvaru trojité šroubovice a spojená do vláken, případně sítí, navíc prostoupená a obalená molekulami cukrů a vody. Kvůli své velikosti na molekulární úrovni se proto nemůže do pokožky vstřebat a tímto způsobem vyhlazovat vrásky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.