Linka poradí lidem, jak správně používat inzulinovou pumpu

Lidem s cukrovkou, kteří používají inzulinovou pumpu, nově slouží linka pomoci. Poslouží pacientům z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Pomůže cukrovkářům, kteří mají nemoc vrozenou a potřebují pomoci s nastavením pumpy, vysvětlit některé funkce, sdělil výrobce, který linku provozuje. Inzulinová pumpa pacientovi sama dávkuje inzulin, takže si nemusí stále píchat injekce.

Šestičlenný tým linky, která sídlí v Praze, poradí třeba také těm, kteří se chtějí dozvědět o terapii inzulinovou pumpou nebo mají obecný dotaz související s léčbou. Od zahájení provozu kontaktuje linku pomoci průměrně 50 volajících denně.

Tým linky bude pracovat se speciálním systémem, který umožní zobrazit při hovoru klientovu historii, tedy kdy v minulosti volal a kvůli čemu, a současně ukáže, jaký typ pumpy klient má, takže specialista bude ihned vědět, jak postupovat. Telefonní číslo linky pro české klienty je 233 059 059.

Počet diabetiků se za posledních 30 let v ČR více než zdvojnásobil a stále prudce stoupá. V tuzemsku je nyní asi 800.000 pacientů s cukrovkou, z toho více než 50.000 pacientů má nemoc vrozenou. Vrozená cukrovka je nevyléčitelná choroba zapříčiněná neschopností slinivky produkovat inzulin.

Inzulin tělo potřebuje, jeho nedostatek vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Vrozené cukrovce nelze nijak předejít. Do objevu inzulinu v roce 1921 umírali všichni pacienti s tímto typem diabetu do jednoho roku od zjištění choroby. Díky neustálému zlepšování diagnostiky a stoupajícím léčebným možnostem může v současnosti vést většina z nich úplně normální život.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.