Malý věkový rozdíl mezi sourozenci zvyšuje riziko autismu

Malý věkový rozdíl mezi sourozenci zvyšuje pravděpodobnost, že mladší z dětí bude postiženo autismem. Uvádí to lékařská studie zveřejněná v aktuálním vydání amerického odborného časopisu Pediatrics.

Riziko autismu u mladšího sourozence je tím vyšší, čím blíž k sobě se děti narodí, uvedli autoři studie. Podle nich přitom nehrají roli žádné další faktory, například věk rodičů.

Důvody pro vazbu mezi věkovým rozdílem sourozenců a rizikem autismu lékaři zatím neznají. Autoři studie spekulují, že by to mohl způsobovat nedostatek některých vitamínů, jejichž hladina v těle matky po porodu dítěte klesá, v době druhého těhotenství.

Ve Spojených státech přitom v posledních letech přibývá rodin, kde je mezi narozením dětí menší rozdíl než dva roky. Podle nejnovějších dostupných údajů to je šestina rodičů, v roce 1995 to přitom byla devítina.

Autismus je vrozené celoživotní postižení některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že dítě nerozumí zcela tomu, co vidí, slyší a prožívá. Objevuje se nejpozději od tří let věku. V některých oblastech autisté naprosto selhávají, v jiných jsou úspěšní. Mnohdy vynikají v abstraktně vizuálním myšlení, mívají dobrou paměť.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.