Nejrizikovější skupiny pro vznik deformit nohou

Pracovníci, kteří jsou v práci celý den ve stoje, jsou podle odborníků nejvíce ohroženi bolestmi zad a deformitami nohou. Mezi rizikovými skupinami zaměstnanců jsou číšníci, zdravotní sestry a lékaři nebo kadeřníci. Obtížím se nevyhnou ani administrativní pracovníci, kteří mají kvůli firemnímu dresscodu nohy celý den sevřené v botách na podpatku nebo mokasínech.

„Špatně zvolená obuv z nevhodného materiálu a s nekvalitním tvarováním může vést ke vzniku ortopedických potíží, bolestem zad i ke kožním mykózám a bakteriálním infekcím chodidel. To vše jde ruku v ruce s celodenním stáním v zaměstnání,“ vysvětluje Dominik Šprunk ze společnosti Santé – zdravotní obuv.

Sestry a číšníci obouvají nevhodné „crocsy“

Bolestmi nohou a zad jsou nejvíce ohroženi pracovníci, jejichž povolání vyžaduje mnohahodinové stání. Jsou to především zdravotní sestry, kadeřnice, prodavačky, nebo číšnice. „Ačkoli zaměstnavatelé na pracovní obuv přispívají a vydávají doporučení, co by bota měla splňovat a kde ji lze koupit, například zdravotní sestry nebo číšníci nosí raději umělohmotné „crocsy.“ Ty jsou na první došlap pohodlné, ale dlouhodobě nedrží správně nohu, na rozdíl od klasických zdravotních pantoflů a sandálů s nastavitelným svrchem. Jsou proto nevhodné k práci a hrozí v nich riziko i vyvrknutí kotníku nebo pádu. Nohy se v nich také nadměrně potí, což může vést ke vzniku kožních mykóz a bakteriálních infekcí chodidel. Následně pak zapáchají. Samotný plast prostě není vhodné mít dlouhodobě na noze,“ varuje Dominik Šprunk ze společnosti Santé – zdravotní obuv. Dodal, že pracovní obuv by měla noze poskytovat náležitou oporu, být ve špičce ohebná a měla by mít ortopedicky tvarovanou stélku a kvalitní podešev. Důležité je použití přírodních svrchových materiálů, aby noha mohla v botě správně „dýchat.“

Lékařka: nejčastější zdravotní problémy kvůli nevhodné obuvi

Jaké zdravotní obtíže hrozí pracovníkům v nevhodných botách, přibližuje také MUDr. Věra Čiperová z Polikliniky Agel Praha. „Nevhodná pracovní obuv může významně urychlit vznik zdravotních obtíží, vede často ke zničení nožní klenby, vzniku ploché nohy a bolestem zad. V neposlední řadě pracovní podmínky v těchto profesích jsou často velmi odlišné od běžných, např. vysoká vlhkost v kuchyni či při výrobě vede ke vzniku plísní kůže a nehtů nohou. Pracovní pozice vyžadující dlouhé stání, samozřejmě nejsou u člověka přirozené. Vede to ke hromadění krve a lymfy v dolních končetinách, což způsobuje vznik otoků a křečových žil. Při nepříjemných pocitech často přenášíme váhu jen na jednu nohu, abychom druhé ulevili, čímž zatěžujeme i záda.“

Bolestmi nohou a zad jsou ohroženi i administrativní pracovníci

Opomíjenou skupinou zaměstnanců, kterým také hrozí zdravotní obtíže se zády a bolesti nohou, jsou administrativní pracovníci, například recepční, zaměstnanci bank a úředníci, u kterých firemní dresscode vyžaduje obuv s podpatkem u žen a u mužů mokasíny. „Rozhodně ani jedno není vhodná obuv pro mnohahodinové stání či sezení. Názor takových zaměstnavatelů zřejmě v dohledné době nezměníme, ale rozhodně je vhodné takovou situaci řešit alespoň pohodlnou zdravotní obuví na cestu do práce a z práce a do lodiček a mokasín na pracovišti si pořídit ortopedické vložky k podpoře nožní klenby a ke snížení zátěže,“ zdůrazňuje MUDr. Věra Čiperová z pražské Polikliniky Agel.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.