Nevysvětlitelné zvracení

Otázka

Dobrý den, dceři je 15 měsíců. Od listopadu, tedy od roku věku, byla již 4x „nemocná“, nikdy se ale nezjistilo, co jí vlastně bylo/je. Hlavním projevem je to, že do cca 2 hodin po uložení ke spánku se vzbudí, zvrací nebo se jí vrací jídlo, takže jakoby polyká naprázdno, dusí se a kašle, při tom křičí bolestí a škube sebou tak, že ji nemůžeme udržet. Po vyzvracení se to zlepší a většinou usne. Toto se opakuje každý večer, někdy i při odpoledním spánku. Při tom mívá teploty i projevy alá nachlazení (ale ne vždy). Přes den, tedy když neleží, je v pořádku. Stoličku má standardně řídkou 2-3 x denně.

Odpověď

„Nemoc“ vždy trvá cca 2-3 týdny, pak je pár týdnů klid. Během těch 2-3 týdnů vůbec neškytá, zatímco když nemocná není, škytá několikrát denně. Zkoušeli jsme eliminovat mléko večer, to trochu pomohlo, ale záchvaty jsou stále. Alergie na mléko to ale není, protože když ji dáme mléko ráno a už si nelehne, tak se nic neděje. Spíš se mi zdá, že je to tím, že vypije větší množství tekutiny najednou (více než cca 60ml). Ultrazvuk na reflux je prý v normě, během krátkého vyšetření, kdy sebou házela na stole, pouze jedna „epizoda“. Myslela jsem na rotaviry, ale to podle paní doktorky není tak dlouhodobé. Paní doktorka říká, že je to viróza, ale já se nemohu smířit s tím, že se každý večer dusí a křičí bolestí. Nenapadá vás, co by to mohlo být? Zkusíme pak vylučovací metodu… Už si vážně nevím rady. Předem moc děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Příznaky sugestivně naznačují, že jde o gastroezofageální reflux (i přes „negativní“ ultrazvuk). Průkaz je někdy těžký, závažnost potíží (včetně teplot) naznačují, že by se ev. mohlo jednat i o malou anomálii (tracheoezofageální píštěl – úzké spojení mezi jícnem a tracheou). Bylo by optimální se přímo obrátit na dětskou kliniku v Motole (gastroenterologii). Do té doby večer nedávejte mléko, ale hutnější stravu (hustou kaši), postýlku upravte tak, aby měla dcerka hlavu výše než žaludek (podložit matraci). Držím palce!