Odborníci budou řešit, jak omezit šíření nemocničních nákaz

Pacienti v evropských nemocnicích jsou stále více ohroženi bakteriálními nákazami, varují odborníci. Účinnost antibiotik klesá v důsledku jejich zbytečného užívání. Šíření bakterií, na něž antibiotika stále méně zabírají, zvyšuje nemocnost, úmrtnost i délku hospitalizace. Hrozí také omezení péče – bez účinných antibiotik by se nemohly dělat transplantace nebo léčit rakovina. Bakteriální ohrožení bezpečnosti pacientů v Evropě je tématem konference, která se koná 15. a 16. dubna v Praze.

„Antibiotika ztrácejí svou klinickou účinnost v takovém měřítku, které bylo ještě před pěti lety nepředvídatelné. Studie z počátku desetiletí ukázaly, že v Česku je až polovina antibiotik předepsána nesprávně, zdravotní pojišťovny zaplatí zbytečně miliardu korun ročně. Podobně jsou na tom i jiné země,“ řekl primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák.
Velké problémy s antibiotickou rezistencí mají podle něj například Francie, Španělsko či Itálie, naopak Skandinávie a Nizozemsko je téměř neznají. Nejmenší problémy mají země, kde se antibiotika předepisují přiměřeně a neužívají se zbytečně. Francouzi spolykají čtyřikrát více antibiotik než Nizozemci. Česko je zhruba v polovině evropského žebříčku.
Mluvčí pro předsednictví ČR v oblasti zdravotnictví Andrea Mimrová řekla, že společné evropské řešení souvisí s rostoucí mobilitou pacientů v EU. „Přeshraniční zdravotní péče představuje výzvu ke zvyšování bezpečí pacientů, včetně kontroly a prevence antibiotické rezistence a infekcí spojených se zdravotní péčí,“ uvedla.
Česko má antibiotickou rezistenci jako jednu z priorit svého předsednictví. Zdůrazňuje zodpovědnost vlád členských zemí za podporu národním antibiotickým programům včetně jejich financování.
Tématem dvoudenní konference budou nemocniční antibiotické programy. Byly testovány v nemocnicích devíti členských zemí EU, jednou z nich byla i pražská Nemocnice Na Homolce. Ta má vlastní nemocniční antibiotický program. Každý lékař může 24 hodin denně ve všední den i ve svátek konzultovat podání antibiotika svému pacientu s odborníky z antibiotického střediska. Svá antibiotická střediska mají všechny větší nemocnice v ČR.
Nemocnice Na Homolce má svůj nemocniční antibiotický program od roku 1997. Sleduje rezistenci, předepisování a spotřebu antibiotik a infekce získané v průběhu nemocniční léčby. Zavedení antibiotického programu v této nemocnici umožnilo snížit během čtyř let náklady na antibiotika na třetinu původní hodnoty, aniž se zhoršila péče. Audit zaměřený na předoperační antibiotickou léčbu prokázal, že klesla spotřeba antibiotik pro tento účel o 60 procent, vyčíslil primář Jindrák.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.