Některé jsou časté, jiné vzácné. Mezi časté patří blokády páteře, degenerativní změny nebo třeba vyhřeznutí meziobratlové ploténky (prolaps disku). K vzácnějším se řadí nádory páteře nebo Scheuermannova choroba. Neoddělitelný je také podíl psychiky na těchto potížích.
Skupiny bolestí v oblasti páteře
- Funkční – jde o funkční blokády konkrétního páteřního úseku nebo řetězení blokád, přetížení svalstva a vazů, onemocnění vnitřních orgánů.
- Strukturální – zde se řadí degenerativní onemocnění páteře, úrazy, vrozené vady a anomálie, spondylóza, spondylolistéza, nádory na páteři, osteoporóza, revmatoidní onemocnění, osteomyelitida a získané deformity.
Funkční poruchy
- Funkční blokáda – tak se označuje mechanické uskřípnutí výchlipky kloubního pouzdra mezi kloubní plošky (tzv. uskřinutí meniskoidu). Blokáda je doprovázena zkrácením svalu v daném meziobratlovém prostoru, který bolest zesiluje.
- Namožení svalstva a vazů – vzniká při špatném držení těla, vadných pohybových stereotypech, hypermobilitě (větší volnost kloubů, snížená odolnost vazů) nebo při nadměrně těžké práci, kdy dochází k přetížení pohybového systému jako takového.
- Onemocnění vnitřních orgánů (plíce, srdce, žaludek, žlučník, ledviny) vyvolává reakci v příslušném úseku včetně bolesti zad. Naopak obtíže s páteří zase upozorňují na poruchu příslušného vnitřního orgánu. Tato spojitost je nazývána jako viscerovertebrální vztahy.
Strukturální poruchy
Do této skupiny patří degenerativní změny jako reakce na přetěžování páteře nebo horší stabilitu v určité části páteře. Jde ale i o projev stárnutí a přirozeného opotřebování. Přetěžování a mikrotraumata mohou změny zrychlovat. Mezi degenerativní změny patří:
- Spondylóza (vytváření kostěných návalků, tzv. osteofytů, na okrajích obratlových těl)
- Spondylartóza (poškození kloubních chrupavek s osteofyty, zúžení kloubní štěrbiny)
- Chondróza meziobratlové ploténky (snižuje se množství vody v ploténce, ta ztrácí elasticitu, vznikají trhliny, snižuje se výška ploténky)
- Protruze (vysunutí dopředu, vyklenutí) nebo výhřez (herniace) meziobratlové ploténky
Mezi úrazy páteře se řadí:
- Kontuze (zhmoždění)
- Distorze (zkroucení)
- Luxace obratlů (vykloubení, vymknutí)
- Zlomeniny obratlů
Traumata vedou k různě intenzivní bolestivosti s omezením pohybu. U těžších úrazů hrozí poranění míchy s možností rozvoje paraplegie (oboustranné úplné ochrnutí dolních končetin), tetraplegie (traumatická míšní léze) a jiných neurologických deficitů.
Vrozené vady
- Různý počet obratlů
- Rozštěp páteře (spina bifla)
V praxi se často objeví náhodný nález na RTG – lumbalizace S1 (anomálie páteře, první bederní obratel nesrůstá s kostí křížovou). Dalším náhodným nálezem bývá sakralizace L5 (srůst posledního bederního obratle s kostí křížovou).
Spina bifida je rozštěp páteře s neuzavřenými obratlovými oblouky. Tyto vady mohou způsobovat poruchy a bolesti v bederní a křížové (lumbosakrální) oblasti.
Spondylolýza, spondylolistéza
Spondylolýza je přerušení obratlového oblouku v jeho zúžení (isthmu), nejčastěji v oblasti dolní bederní páteře (L4, L5). Příčina může být vrozená, ale i získaná z důvodu přetěžování páteře např. u sportovců, případně zranění po opakovaných pádech na záda.
Spondylolistéza je posun (sklouznutí) jednoho obratle vůči druhému, níže uloženému, nejčastěji při úraze.
Nádory zádové oblasti
Naštěstí patří k vzácným příčinám pacientových subjektivních potíží. Nejčastěji se objevují benigní osteomy (nezhoubné kostní nádory), meningeomy nebo neurinomy (nezhoubné nádory). Z kategorie zhoubných se vyskytují myelomy (nádorové onemocnění krevních buněk) a metastázy z orgánů – prsu, prostaty, plic, štítné žlázy (ta je často při pátrání po primárním ložisku opomíjena a jako možný zdroj ložisek ji navrhne k došetření až onkolog).
Osteoporóza
- Postmenopauzální (při poklesu ženských hormonů, nejčastěji v klimakteriu)
- Poróza obratlů z inaktivity (například u dlouhodobě ležícího pacienta)
- Orgánové příčiny (poruchy endokrinologické, poruchy ledvin, poruchy gastrointestinální)
Obecně při řídké kostní tkáni obratlů dochází k drobným zlomeninám (mikrofrakturám), následně souhrnem těchto změn k deformitám obratlů – v hrudní páteři klínovitého tvaru a v bederním úseku páteře tzv. „rybích“ obratlů. Porotická tkáň je náchylná ke vzniku zlomenin i po menších mechanických kolizích (nevýznamné pády, ale např. stačí i kýchnutí).
Revmatické choroby a změny
- Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida) – chronické zánětlivé onemocnění meziobratlových kloubů a sakroiliakálního skloubení – SIS (mezi kostí křížovou a pánví). Vede k menší hybnosti v kloubu a postupně ke srůstu kloubních plošek a nehybnosti v kloubu (ankylóze).
- Revmatoidní artritida postihuje převážně krční páteř, vzniká poškození kloubů, chrupavek, kostí i vazů.
Osteomyelitida (zánět kostní dřeně)
Toto infekční onemocnění může být akutní (hlavně při stafylokokové infekci) nebo chronické (hlavně při tuberkulóze).
Získané deformity
- Scheuermannova nemoc je patologický vývoj obratlů, kdy vznikají jejich klínovité deformity.
- Schmorlovy uzly je označení pro vtlačení meziobratlové destičky do těla obratle. Onemocnění postihuje především hrudní páteř a vede k hyperkyfóze (kulatá záda).
- Skolióza znamená vychýlení páteře do strany. Páteř není ve své ose, čímž je asymetricky přetěžováno páteřní svalstvo a meziobratlové klouby.
Vložit komentář