Zahájení prací na zahrádce po zimní přestávce vyžaduje přípravu podobnou té, kterou dělají vrcholoví atleti, než jdou do finále. Prudký nástup prací může vést ke zraněním, upozorňují britští odborníci a doporučují si před prací na zahradě řádně protáhnout svaly a zahřát je.
„Lidé by se neměli prostě jen rozhodnout, popadnout rýč a jít rýpat záhony,“ řekl Ian Drysdale z British College of Osteopathic Medicine (BCOM).
V jarních měsících přichází do ordinací více lidí se zraněními spojenými se zahrádkařením. Nejčastěji si lidé stěžují na bolesti zad, kloubů nebo natažené vazy. Na zotavení potom potřebují až dva týdny.
„Lidé přitom dobře vědí, že vrcholoví sportovci se taky jen tak bez přípravy nevrhají do velkého finále. Zahrádkáři se zřejmě právem nepovažují za vrcholové sportovce, ale měli by udělat to samé co oni – neměli by přecházet přímo z nicnedělání do namáhavé činnosti,“ řekl Drysdale.
Lidé na sebe zapomínají a po dlouhodobém klidu v zimních měsících se příliš rychle hrnou do práce. Zapomínají, že jejich tělo vyžaduje stejně jako zahrada jemný přístup a je třeba ho nejprve rozcvičit, cituje zpravodajský server BBC Drysdala. Většině zranění souvisejících se zahrádkařením se dá podle něho docela dobře předejít.
Základní rady, jak předejít bolestem a zraněním při zahradničení, zní: kleknout si, kdykoli je to možné, nedělat hodiny a hodiny stále stejné pohyby, jako je třeba rýpání záhonů, ale střídat různé práce. Doporučuje se také před prací na zahradě jemně protáhnout svaly, opatrně se zvedat a přestat dělat, když se ozve bolest. Nepracovat zpočátku více než dvě hodiny denně.
Vložit komentář