Odborník radí, jak při koupi poznat zdravotní matraci

Zdravotní není každá matrace, kterou výrobci jako zdravotní označují. Nejjednodušším a také nejrychlejším vodítkem je údaj o sazbě DPH. Jen zdravotní matrace s certifikátem mají sníženou sazbu z 19 na devět procent. Řekl to zástupce jednoho z českých výrobců Marek Blažej. Doporučil, aby si lidé vybírali vždy v kamenném obchodě, kde si mohou matraci sami vyzkoušet.

„Spánkem strávíme až 200.000 hodin života, což představuje jednu jeho třetinu. To rozhodně není zanedbatelný čas, proto bychom pro náš noční odpočinek měli volit výrobky zdravotně nezávadné,“ vysvětlil. Zároveň varoval před klamavou reklamou. Tou může být například prohlášení výrobce, že jeho matrace vydrží celý život, nebo že má tak dokonalý potah, že se nezničí, neušpiní a nemusí se ani prát.
Skutečná zdravotní matrace je podle Blažeje určena pro zmírnění konkrétních zdravotních obtíží, může být například antialergická, může působit proti proleženinám nebo být speciálně upravena pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko. Matrace musí mít certifikát, který dostane jen na základě rozsáhlých testů. Musí splňovat požadavky na bezpečný výrobek a musí k ní být přiložen návod v češtině na užívání a údržbu.
V případě, že se člověk rozhodne koupit zdravotní matraci, měl by si podle Blažeje především uvědomit, že matrace sama o sobě neléčí. Označení „zdravotní“ ukazuje jen kvalitu a výhody výrobku.
Matrace se nekupuje jedna na celý život, člověk se vyvíjí a mění se jeho potřeby. „Aby zdravotní matrace dokonale kopírovala naše tělo a stala se naším druhým nočním já, je nutné ji v souladu s naším životním rytmem po určité době vyměnit, aby opět vyhovovala našim nárokům,“ řekl Blažej.
Doplnil, že matrace se dají také vyrobit na míru, aby odpovídaly anatomii těla konkrétního spáče, jeho výšce a hmotnosti. Jde o takzvané chytré matrace. Údaje pro jejich výrobu se získají měřením na zátěžové desce. Člověk na ni ulehne, jako by se ukládal ke spánku. Podle toho, v jaké poloze usíná a kde má na těle bolavá místa, se vytvaruje i matrace.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.