Oteplení svědčí virům

Také vás nebo vaše děti každoročně potrápí viróza, nachlazení nebo jen obyčejná rýma? Právě přechod z chladných měsíců k prvním teplejším dnům je období, kdy stoupne výskyt chorob z nachlazení způsobených viry. A to jsou onemocnění projevující se kašlem a bolestí v krku. Jak se tedy nemoci co nejrychleji “zbavit” nebo ještě lépe – účinně jí předcházet?

Conseq Investment Management

Při nachlazení je důležitý klid na lůžku a pravidelný pitný režim (postačí pít v malých dávkách), díky kterému předejdete dehydrataci. Pacientovi dopřejte lehce stravitelné jídlo s dostatkem vitamínů a minerálů, často také větrejte místnost, ve které pacient pobývá, snažte se v místnosti udržovat vlhký vzduch. Ucpaný nos můžete uvolnit pomocí inhalace, do horké vody můžete přikápnout éterický olej nebo přidat mořskou sůl. Rýmu nebo běžné nachlazení často zaženete svépomocí. Pokud se však jedná o děti, měli byste být obezřetnější a navštívit dětského lékaře vždy, pokud je dítě mladší než 3 měsíce nebo pokud se teplota vyšplhá na více než 38°C. Také pokud má dítě potíže s dýcháním a rýma a kašel trvají déle než týden, neváhejte a vydejte se k lékaři.

Počátek onemocnění nejčastěji doprovází suchý kašel, který tišíme pomocí antitusik. “Suchý dráždivý kašel bez produkce hlenu je způsoben otokem a překrvením sliznice dýchacích cest. Je obtěžující, vysilující a omezuje aktivity pacienta,“ uvádí  prof. Mudr. Ivo Šlapák, CSc. Zejména pro děti jsou vhodná nekodeinová antitusika, protože netlumí dechové centrum. „Nemají analgetické vlastnosti, neovlivňují peristaltiku, nenesou riziko vzniku závislosti ani neovlivňují dechové centrum.“[1] U nás je to například volně prodejný přípravek Levopront. Naopak u produktivního (vlhkého) kašle slouží k podpoře odkašlávání a k odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest mukolytika a expektorancia. Produktivní kašel usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách, není dobré ho potlačovat, ale naopak podpořit vykašlávání, abyste se hlenu zbavili co nejdříve. Pokud kašel trvá do tří týdnů, nazýváme jej akutní a s jeho léčbou vám nejlépe poradí praktický lékař či pediatr. Pokud však kašel neustává déle než 4 týdny, může se již jednat o chronický problém, se kterým je již třeba zamířit k pneumologovi nebo alergologovi.

 

Prevence a posílení imunity

Většina virů způsobujících nachlazení a chřipku je možné přenést přímým kontaktem. Proto je nutné dodržovat hygienu a pravidelně si mýt ruce, nejlépe mýdlem nebo čisticím prostředkem na ruce na bázi alkoholu, mýt ruce pod teplou vodou je potřeba po dobu minimálně 15 vteřin. Základem odolnosti vůči virům je posilování celkové imunity organismu. Snažte se zajistit sobě a svým blízkým dostatek vitamínů – nejlépe prostřednictvím čerstvého ovoce a zeleniny. Důležitý je zejména vitamín C – účinný antioxidant, který buduje přirozenou obranyschopnost a při včasném podání může i zastavit průběh nachlazení. Jeho běžná denní dávka je 60 mg, v zimním nebo chřipkovém období jeho potřebná dávka stoupá až na 500 až 1000 mg denně. Mezi další příznivě působící produkty patří například ty s obsahem echinacey.

 

Dbejte také na správné oblékání, a to zejména u dětí, které mají jinou termoregulaci než dospělí. Nejvhodnější je vrstvené oblečení, jehož části můžete jednoduše odkládat nebo naopak přidávat. Nejspodnější vrstva je nejdůležitější (nejlépe termoprádlo), další vrstva by měla sloužit jako hřející a nejvrchnější jako izolace a ochrana před mrazem a větrem.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.