Proti pleši pomůže možná přípravek proti stresu, zjistili vědci

Američtí vědci vyvinuli při pokusech na myších přípravek proti stresu, který má jako vedlejší účinek obnovu růstu chloupků. Odborníci se domnívají, že tudy možná povede cesta i v boji proti plešatosti především mužů. Na svých internetových stránkách o tom informoval americký vědecký časopis PLoS One.

„Náš objev ukazuje, že krátkodobá léčba s touto substancí vede k obnově růstu chlupů u myší,“ sdělil Million Mulugeta z lékařské fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles. Podle něj by tento pokrok mohl vyústit v nový způsob léčby plešatosti tím, že se neutralizuje působení stresových hormonů. Týkat by se to tudíž mělo těch lidí, kteří o vlasy přicházejí právě vlivem stresu nebo stárnutím.

Výzkum původně zaměřený na zjištění, jak stres působí na trávící ústrojí, byl prováděn na geneticky modifikovaných myších, které byly naprogramovány tak, aby trpěly chronickým stresem. Docílilo se tím toho, že laboratorní zvířata produkovala nadměrné množství kortikotropinu, který jim způsoboval mimo jiné opadávání chlupů na hřbetu.

Vědci jim pak začali podávat chemickou substanci pod názvem astressin-B, která působení kortikotropinu blokuje. Myši pak vložili do klece s jinými, které byly normální, a po třech měsících je nebyli s to na první pohled od sebe rozeznat. Plešatícím myším chloupky opět dorostly. Další ověřovací průzkumy pak toto zjištění potvrdily.

Ukázalo se navíc, že léčba plešatosti je poměrně rychlá. Stačila každodenní dávka v průběhu pěti dnů, aby se dorostlé chlupy udržely dlouhodoběji, tedy až čtyři měsíce. Vzhledem k tomu, že průměrná délka života laboratorní myši jsou dva roky, pak jde o významný časový úsek.

 Zbývá nyní zjistit, zda přípravek bude mít stejný účinek na lidi. Vědci se domnívají, že to je vysoce pravděpodobné, protože v lidské kůži daný stresový hormon a látky, které uvolňuje, působí. Pro miliony mužů se tak možná vrací naděje, že se přece jen dočkají opět bujné kštice.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.