Růst dětí bez vitaminu D přináší značná rizika

Také si říkáte, že to vaše dítko roste jako z vody? Ani se nenadějete a má zase o pár centimetrů navíc. Na růstu dítěte se odráží hned několik faktorů. Dítě roste nejen v závislosti na vrozených dispozicích, které získává od svých rodičů či prarodičů, ale jeho růst ovlivňuje také skladba jídelníčku, druh a intenzita pohybu a samozřejmě celkový zdravotní stav.

V dětství se vytváří základ našeho zdraví na celý život. Jedním z klíčových faktorů je samozřejmě vyvážená strava. S rychlým růstem dětí přímo souvisí i rychlý růst jejich kostí. Děti proto potřebují dostatek vápníku a vitaminu D, který zajišťuje správné vstřebávání vápníku a jeho ukládání přímo do kostí. Obě látky jsou velice potřebné nejen pro růst kostí, ale především pro jejich pevnost a sílu.

Nízký příjem vápníku a vitaminu D v dětství a pubertě je již nenahraditelný. U dívek končí růst přibližně v 15 letech (v závislosti na hormonálních změnách), u chlapců okolo 17. až 18. roku. Hustotu, kvalitu a zdraví kostí je ale potřeba udržovat v průběhu celého života, a to právě dostatečným příjmem vápníku a vitaminu D. Alarmující je fakt, že více než 50% lidí v ČR trpí nedostatkem vitaminu D. Ten neovlivňuje pouze zdraví kostí, má také přímý vliv na imunitní systém a na výskyt současných civilizačních chorob, jakými jsou cukrovka či roztroušená skleróza či některá nádorová onemocnění.

Aby se kosti vyvíjely správně a rovnoměrně, nemělo by být dítě zatěžováno nadměrným výkonem zhruba do 7 let. Zde však hodně záleží na fyzické vyspělosti dítěte a také na typu sportu, kterému se dítě bude věnovat. Pro předškoláky se doporučují pouze různé druhy her, děti školního věku se mohou již pozvolna začít věnovat vysněnému sportu. Kromě něj by ale občas měly vyzkoušet i jinou aktivitu. Jednostranné sportování totiž není pro děti vhodné. Měly by zatěžovat střídavě všechny části těla. Vápník, jako klíčový prvek pro zdravé kosti, najdeme v mléce a mléčných výrobcích, rybách, vejcích a některých typech ořechů. Nově můžete sehnat mléko, které je nyní navíc obohaceno přímo o vitamin D. Ten zajišťuje správné vstřebávání vápníku z mléka a jeho ukládání přímo do kostí. Vitamin D dále získáte ze slunečního záření či stejně jako vápník z ryb.

Více se o správném růstu dětí, o možných růstových odchylkách a také o zdravých a prospěšných potravinách dočtete na internetových stránkách www.vseovitaminud.cz, a to přímo v sekci Seriál o růstu dětí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.