Chlad a vítr vyvolávají nepříjemné zarudnutí očí a zvýšené slzení. Pokud je člověk odkázán na brýle, zamlží se mu při vstupu do vyhřáté místnosti skla a po nástupu do tramvaje či autobusu tápe v mlhách. Ještě větší problémy s očima mohou podle očního lékaře z Refrakčního centra Praha Petra Nováka působit zimní sporty.
„Většina lidí už ví, že chránit odkrytou pokožku na zimním slunci krémy s UV filtrem je nezbytnost. Stejně tak by si ale měli chránit brýlemi s UV filtrem oči – sítnice oka je totiž jednou z nejcitlivějších tkání těla,“ řekl Novák.
Brýle se skleněnými skly ale nejsou podle něj vhodné při lyžování a bruslení. Na snowboardech jsou úrazy z rozbitého skla ještě horší. „Střep z brýlí poruší všechny struktury oka, rohovku, duhovku, čočku a sítnici. Operace bývají složité a málokdy se podaří oko zachránit,“ varoval.
Lepším řešením než brýle jsou podle něj pro zimní období a pro zimní sporty kontaktní čočky. Mají ovšem také své nevýhody. Někdo je vůbec na oku nesnáší, protože mráz vysušuje vzduch a nošení čoček je pak nepříjemné. Novák varoval před levnými čočkami z internetu – bez lékařské kontroly mohou znamenat pro oko riziko. Navíc jejich nevhodný výběr může činit problémy lidem s astigmatismem.
Nejlepší variantou je podle Nováka laserová operace na klinice s dobrou pověstí. „Po laserovém zákroku je možné lyžovat prakticky po několika dnech. Stačí jen vzít si ochranné brýle, aby do operovaných očí nevlétl zmrzlý sníh,“ uvedl.
Vložit komentář