S nástupem chladného počasí trápí lidi potíže s očima

Chlad a vítr vyvolávají nepříjemné zarudnutí očí a zvýšené slzení. Pokud je člověk odkázán na brýle, zamlží se mu při vstupu do vyhřáté místnosti skla a po nástupu do tramvaje či autobusu tápe v mlhách. Ještě větší problémy s očima mohou podle očního lékaře z Refrakčního centra Praha Petra Nováka působit zimní sporty.

„Většina lidí už ví, že chránit odkrytou pokožku na zimním slunci krémy s UV filtrem je nezbytnost. Stejně tak by si ale měli chránit brýlemi s UV filtrem oči – sítnice oka je totiž jednou z nejcitlivějších tkání těla,“ řekl Novák.

Brýle se skleněnými skly ale nejsou podle něj vhodné při lyžování a bruslení. Na snowboardech jsou úrazy z rozbitého skla ještě horší. „Střep z brýlí poruší všechny struktury oka, rohovku, duhovku, čočku a sítnici. Operace bývají složité a málokdy se podaří oko zachránit,“ varoval.

Lepším řešením než brýle jsou podle něj pro zimní období a pro zimní sporty kontaktní čočky. Mají ovšem také své nevýhody. Někdo je vůbec na oku nesnáší, protože mráz vysušuje vzduch a nošení čoček je pak nepříjemné. Novák varoval před levnými čočkami z internetu – bez lékařské kontroly mohou znamenat pro oko riziko. Navíc jejich nevhodný výběr může činit problémy lidem s astigmatismem.

Nejlepší variantou je podle Nováka laserová operace na klinice s dobrou pověstí. „Po laserovém zákroku je možné lyžovat prakticky po několika dnech. Stačí jen vzít si ochranné brýle, aby do operovaných očí nevlétl zmrzlý sníh,“ uvedl.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.