Tisíc transplantací jater v České republice

Na sklonku loňského roku, konkrétně 26. prosince 2008, byla v České republice provedena tisící transplantace jater. Jedná se o významný úspěch české transplantační medicíny.

Výkon provedli odborníci Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze a tento výkon zachránil život pětadvacetiletému muži s diagnózou selhání jater pro primární sklerozující cholangoitidu. První transplantace jater se v České republice uskutečnila v roce 1983 v Brně v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH), od roku 1995 se transplantují játra i v IKEM Praha.  V loňském roce bylo provedeno celkem 97 těchto operací, 66 v pražském IKEM a 31 v CKTCH v Brně.

Česká transplantační společnost

www.transplant.cz

www.transplantace.eu

Vedoucí lékaři programů transplantací jater

MUDr. Pavel Trunečka, CSc. – přednosta TC IKEM

Doc. MUDr. Petr Němec, CSc. – ředitel CKTCH Brno

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.