Zažívací obtíže postihují o Vánocích ženy i muže

Zažívací obtíže postihují o Vánocích stejnou měrou muže i ženy, liší se ale jejich příčina. U mužů je obvykle spustí přemíra tučných jídel a piva, u žen hojnost sladkostí. Vliv má i věk, s přibývajícími roky zažívací orgány stárnou a jejich funkce se zhoršuje. Starší lidé častěji užívají léky na nejrůznější nemoci, léky ale zároveň přispívají k poškození žaludku, tím k horšímu trávení. Gastroenterolog Karel Kaše radí v souvislosti s Vánocemi nepřejídat se, jíst raději více jídel denně a v menším množství.

„Ideální jsou tak čtyři až pět dávek jídla denně, než se jednou či dvakrát najíst k prasknutí,“ uvedl. Problémy způsobuje příliš kořeněná a tučná strava, alkohol a kouření. Pepř, chilli nebo feferonky by lidé s citlivým zažíváním měli vynechat, ostatní by je měli dávkovat s mírou.

K přípravě svátečního jídla je podle Kašeho lépe používat méně tuků a více vitamínů, jíst bílá masa, ryby a zeleninu. Vařená zelenina pak je vhodnější než syrová, protože tak nedráždí žaludek.

„Jedno malé pivo po obědě je na zažívání vhodnější než třeba nealkoholický dráždivý nápoj. Tři či čtyři skleničky destilátu večer naopak mohou trávicí obtíže zvýšit,“ varoval Kaše.

Pokud už jedlík neodolá lákání přeplněné tabule a postihnou ho obtíže, měl by druhý den jíst výrazně střídměji. Od pálení žáhy a bolestí nadbřišku uleví volně prodejné přípravky s trávicími enzymy, jsou k dostání v lékárnách. Pokud se užijí během jídla, dá se potížím s žaludkem předejít.

Pokud samoléčba nezabere a zažívací potíže trvají týden či dva, měl by postižený vyhledat lékaře. Samoléčba může být riziková, pacient by mohl zanedbat vážné onemocnění. „Návštěvu lékaře bych doporučil hlavně lidem nad padesát, aby se případně včas odhalilo vážné onemocnění, hlavně nádorové,“ vysvětlil Kaše.

Lékař napíše vhodné léky a při vážnějších problémech doporučí endoskopickou nebo chirurgickou léčbu. Na potíže se žaludkem se podávají léky, které sníží tvorbu žaludečních kyselin. Existují i léky na obtíže se slinivkou a žlučovými cestami, tam ale často bývá nutná také operace.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.