Žlučníkový záchvat

Podkladem jsou žlučové kamínky, které se prodírají žlučovodem. To je pravá žlučníková kolika s typickými krutými bolestmi v pravém podžebří s vystřelováním do zad. Záchvat může být provázen zvracením. Kamínek se však může i zaklínit a ucpat žlučovod.

Žluč se potom městná v žlučníku, což vyvolá zánět – častou bolestivou komplikaci včas neřešeného problému. V extrémních případech dochází k proděravění stěny a výlevu žluči do břišní dutiny, a to už je průšvih (dost velký).

Léčba

Zklidnění žlučové koliky je obvykle nutné učinit pomoci injekčních léků (obvykle na lékařské pohotovosti) a dodržováním diety (nic pikantního, mastného a smaženého – dle individuální citlivosti). Je rozumné po prvním záchvatu zapátrat po kamíncích a chorobu řešit operací (v klidovém stadiu). Pokud dojde k rozvoji zánětu, musí se nejdříve vyléčit zánět a pak uvažovat o chirurgickém řešení. Vzhledem k tomu, že kamínky má ve žlučníku mnoho desítek procent lidí a u většiny z nich ke kolikám nedochází, je nutné každý případ zvažovat individuálně a řešit tehdy, když choroba znepříjemňuje život.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.