mikroskop, laborantka

Mastocystóza

Mastocystóza je stav nepříliš objasněného původu, kdy dochází k nakupení žírných buněk (mastocytů) v různých tělesných tkáních a orgánech.

POZN.: Mastocyty (žírné buňky) patří k obrannému systému těla. Uvolňují se z nich mediátory (prostředníci) imunitních reakcí. Za přítomnosti patologických IgE však zprostředkovávají alergickou reakci.

Mastocystóza má 3 formy – mastocystom (benigní kožní nádor), pigmentová kopřivka (urticaria pigmentosa – mnohočetné malé kožní shluky žírných buněk, které tvoří lososově nebo hnědě zbarvené skvrny či pupínky, jež přecházejí v kopřivku, když jsou vystaveny tlaku; v tom případě se z nich mohou vyvinout i puchýřky) a systémová mastocystóza (nakupení žírných buněk v kůži, lymfatických uzlinách, játrech, slezině, trávicím traktu a kostech).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.