V Česku dlouhodobě vzrůstá počet lidí, kteří kvůli konzumaci alkoholu v pracovní době přišli o práci. Zatímco v roce 2009 byl alkohol v žebříčku důvodu propuštění ze zaměstnání až na 18. místě a v letech 2010 a 2011 na šestém, letos se dostal na čtvrté místo. Vyplývá to z březnového výzkumu agentury Commservis.com. Průzkum agentura prováděla v 71 českých firmách.
„Samozřejmě, že to neznamená, že by v Česku vzrostl počet alkoholiků. Zaměstnavatelé si ale dávají na alkohol u svých podřízených dalekého větší pozor. Mnozí si zakoupili drahé testery. Dříve většina zaměstnavatelů například tiše tolerovala malé pivo k obědu. To ale dnes neplatí,“ komentovala výsledky vedoucí výzkumného týmu Commservisu Eva Fruhwirtová.
Zákoník práce ukládá zaměstnancům povinnost nepožívat alkoholické nápoje na pracovišti. Nesmí ho užívat ani mimo pracoviště během pracovní doby, ani nastupovat do práce pod jeho vlivem.
Pro zaměstnavatele znamenají zaměstnanci pod vlivem alkoholu velké problémy. „Proto všichni zaměstnavatelé řeší toto závažné pochybení výpovědí, což jim zákoník práce samozřejmě umožňuje,“ uvedl specialista na krizové řízení Tomáš Zdechovský.
Odborníci varují, že mezi občasným pijáctvím a alkoholismem je tenká hranice, která je u každého jedince odlišná. Člověk kvůli alkoholu pak může přijít o práci, ale do problémů se dostane i jeho osobní život. „Pokud dostane zaměstnanec výpověď z práce kvůli alkoholu, častokrát není schopen tuto situaci konstruktivně řešit, dopady jsou tak patrné nejen v pracovním, ale také v osobním životě. Je to častá příčina i rozpadů manželství,“ doplnila hradecká psycholožka Vladana Skutilová.
Vložit komentář