Velký zadek a silná stehna jsou prý zdravé

Mohutnější zadek, boky a stehna jsou prý pro jejich majitele dobrým znamením. Podle britských expertů je chrání před srdečními chorobami a metabolickými problémy.

Tuk v hýždích bojuje proti škodlivým mastným kyselinám a obsahuje protizánětlivé látky, které brání vytváření krevních sraženin, uvádějí britští vědci v časopise International Journal of Obesity. Lepší je mít tuk na zadku než v pase, kde už tuto ochranu neposkytuje, dodávají.

Vědci uvedli, že mít příliš málo tuku v hýždích může vést k vážným metabolickým problémům, jako je Cushingův syndrom, což je endokrinní porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi.

Je dokázáno, že tuk ve stehnech a v zadku je mnohem těžší shodit než tuk v pasu. I když to může znít neuvěřitelně, je to skutečně prospěšné, protože když se tuk rychle odstraňuje, uvolňuje se hodně cytokinů, které provokují zánět v těle. Cytokiny jsou spojovány s kardiovaskulárními nemocemi a diabetem.

Při pomalejším spalování tuků v oblasti zadku se tvoří více hormonu adiponektinu, který chrání tepny a zajišťuje lepší kontrolu krevního cukru a spalování tuků.

Naopak příliš velké množství tuku v oblasti žaludku, tedy u lidí typu „jablko“, zvyšuje riziko diabetu a srdečních onemocnění.

„Důležitý je tvar a to, kde je tuk uložen,“ řekl Konstantinos Manolopoulos z Oxfordu. „Tuk v zadku a hýždích je pro člověka dobrý, ale na břiše je to špatné.“

Fotini Rozakeas z British Heart Foundation řekl, že výzkum pomohl lépe pochopit, jak tuky působí v těle, aby bylo možné najít nové přístupy ke snížení rizika srdečních a oběhových nemocí.

„Když máte nadváhu, jste obézní nebo když máte velký objem v pase, který se zvyšuje, musíte změnit životní styl, to znamená stravovat se zdravěji a mít pravidelnou fyzickou aktivitu, aby se snížilo riziko srdečních nemocí,“ řekl.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.