Metabolický syndrom postihuje v Česku asi třetinu dospělých. Řekl to předseda České internistické společnosti profesor Richard Češka. Nejedná se o chorobu, ale soubor rizikových faktorů pro srdečně-cévní onemocnění. Ta se v Česku podílejí na zhruba polovině všech úmrtí. Metabolický syndrom je po takzvaném „zlém“ LDL cholesterolu největším zabijákem, upozornil Češka.
Metabolický syndrom má pět hlavních rizikových charakteristik. Patří mezi ně nadváha nebo obezita, kdy tuk se hromadí do břicha a vyšší krevní tlak (130 na 85 milimetrů rtuti a vyšší). Další tři rizikové faktory se týkají metabolismu: zvýšený cukr nalačno, zvýšené tuky zvané triglyceridy anebo snížený ochranný HDL cholesterol. Kdo má tři a více rizikových faktorů, už trpí metabolickým syndromem, vysvětlila profesorka Hana Rosolová z Českého institutu metabolického syndromu (ČIMS).
„Nebezpečí tohoto syndromu je, že nebolí. Druhé nebezpečí je, že nemáme jeden lék, který by to vyřešil,“ řekla Rosolová. Samozřejmě existují léky na jednotlivé rizikové faktory a související onemocnění, třeba kornatění tepen nebo cukrovku. Avšak zdravý životní styl, čili přestat se přejídat, začít se hýbat, nekouřit a trošku relaxovat a vyvažovat si stres je úplně nejúčinnější prevencí všech rizikových faktorů metabolického syndromu, uvedla.
Léčba rizikových faktorů má dlouhodobý účinek a skutečně může prodloužit život, upozornila Rosolová. Více informací o syndromu lze nalézt na http://www.cims-ops.cz/.
Vložit komentář