Operační léčba plicní hypertenze v ČR má světové výsledky

V Česku ojedinělý program operační léčby plicní hypertenze na 2. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze má dnes světové výsledky. Klinika ho zavedla ve spolupráci s Univerzitou Johanna Guttenberga v Mainzu právě před pěti lety. Řekl to přednosta kliniky Jaroslav Lindner.

„Odoperovali jsme do dnešního dne 108 pacientů s plicní hypertenzí s úmrtností pod čtyři procenta a dlouhodobým přežíváním přes 90 procent, což jsou výsledky srovnatelné s nejlepšími světovými centry,“ uvedl přednosta. Dodal, že operace zajišťují také pro pacienty ze Slovenska, kde se tyto specializované zákroky zatím nedělají.
Plicní hypertenze je způsobena vysokým krevním tlakem v plicních cévách. Pokud se dlouho neléčí, vede ke zhoršení práce pravé komory srdeční. To se může projevovat dušností, bolestmi na hrudníku, otoky nohou, nechutenstvím, slabostí, stavy závratí až mdlob a zvýšenou únavností. Onemocnění postihuje všechny věkové skupiny, nejčastěji pacienty se zvýšenou srážlivostí krve, po embolii a se zánětlivým onemocněním.
„Dobrá zpráva pro pacienty je, že pokud jsou včas a správně léčeni, mohou být vyléčeni,“ zdůraznil přednosta. Pokud se nemoc neléčí, žije déle než pět let jen deset procent pacientů. Léčba se soustřeďuje do specializovaných center, kde odborníci stanoví typ plicní hypertenze. Podle toho pak volí postup léčby.
„Pokud se potvrdí chronická tromboembolická plicní hypertenze, můžeme operačně zprůchodnit cévy tím, že odstraníme vnitřní část stěny tepny, případně i zbytky sraženin po embolii. Stěna se musí vyčistit tak, aby jí tam zůstal dostatek, aby krev netekla mimo cévu do plic a pacient nevykrvácel, ale musí se očistit tak radikálně, aby se znovu neucpávala,“ popsal přednosta složitost operace.
Šest hodin po operaci dostane pacient lék proti srážení krve, aby se na nově vytvořené stěně krev znovu nesrážela. Léky pak užívá celý život. Pokud léčbu dodržuje, potíže se už nevrátí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.