zelenina

Jak se stravovat v létě, abychom se cítili co nejlépe? S recepty od nás to hravě zvládnete.

Léto již klepe na dveře a mnozí z nás jistě cítí, že si žádá změnu jídelníčku, ať už díky touze po štíhlejší postavě anebo zkrátka proto, že si to tělo žádá. Léto nám kromě skutečně teplého počasí přináší návrat přírodní i životní energie k jejímu vrcholu.

 

V tomto období si rádi vyjdeme do společnosti nebo posedíme někde venku, máme mnohem víc chuti do různých aktivit, sportu a celkově se uvolníme. Podle staré taoistické filosofie je totiž léto obdobím horka a sucha, kdy energie směřuje ven a je expanzivní – prýští a tryská do všech stran. Typickou barvou léta je pak červená až modročervená, pojí se s prvkem ohně a tvarem trojúhelníku.

Eva Leňová z Akademie léčivé výživy říká: „Z orgánů v našem těle je na působení letních energií nejvíce citlivé srdce a tenké střevo. O srdce je třeba pečovat i proto, že ovlivňuje naše duševní a emoční rozpoložení, psychiku i vědomí a podle taoistů je také sídlem našeho ducha. Zdravé srdce dává jasnost mysli, normální reakce a pocity radosti. V opačném případě máme chaotické myšlení a zhoršené vnímání, mohou se objevit i poruchy spánku či bušení srdce provázené nočním pocením.“

 

A jak tedy srdci v létě ulevíme? „Přetížené srdce krom lásky nejlépe posílí pohyb a hořká chuť. Hořká chuť se nám z moderního jídelníčku bohužel vytrácí, ovšem právě léto je dobou, kdy jsme ochotni ji zařazovat nejvíce. Hořká je totiž typickou chutí zelených salátů, čekanky, rukoly, řeřichy, ale hořké jsou i opečené oříšky, semínka nebo třeba kvalitní panenský olivový olej. “doporučuje Eva Leňová.

 

Kromě srdce patří k nejzatíženějším orgánům léta tenké střevo, jehož správná funkce ovlivňuje nejen schopnost vstřebávat živiny, ale zprostředkovaně i termoregulaci a kvalitu krve. Porucha funkce tenkého střeva se může projevit nedostatečnou schopností krve rozvádět živiny, někdy dochází až k ucpávání cév a bolestem na hrudi.

 

Nejvhodnější pokrm pro období léta představují lehké zeleninové polévky, které nám dodají dostatek tekutin i živin a jsou výjimečně dobře stravitelné. Můžeme je zavařovat obilovinami, pro léto je typická a velmi oblíbená kukuřice, z luštěnin se doporučuje hlavně čočka. Kořenové zeleniny používáme méně, zato by na talíři neměly nikdy chybět zelené natě a nezapomínáme ani na mořské řasy.

 

Víte, co je …

Umeocet – nejedná se o skutečný ocet, protože místo kyseliny octové obsahuje kyselinu citronovou. Umeocet vzniká při výrobě Umeboshi – nakládaných japonských švestiček. Kombinace slané a kyselé chuti je jedinečným chuťovým zážitkem.

 

Doporučuje se jíst to, co právě roste a vařit vše kratší dobu. Vařená zelenina by i v létě měla tvořit základ naší stravy, krájíme ji na menší kousky a omezujeme příjem bílkovin, hlavně v podobě masa a vajec. Dle konceptu pěti elementů, který pochází z tradiční čínské medicíny je v této souvislosti současná módní vlna letního grilování. Maso, které je svou podstatou horké, upravíme na ohni a pojídáme v období velkého horka, ve společnosti přátel a rodiny, která nás také rozehřívá.

 

V letních měsících je také vhodné méně solit a používat méně tuku a jako prevenci proti přehřátí organismu se doporučuje zvýšit příjem tekutin. Nejlepší je slabý vlažný čaj bancha, v horkých dnech i voda s jablečným octem, lze občas i přidat pár kapek citrónu, nebo plátek pomeranče. Výborně ochlazuje i čaj z opraženého ječmene. Je vhodné si dát pozor na mražené výrobky, zmrzliny a ledově studené nápoje, které nám zbytečně oslabují trávení. Ještě že si své neustálým tlakem společnosti a stresem přehřáté srdce můžeme zchladit ovocem, kterého si v létě dopřáváme více, stejně jako dalších syrových ochlazujících potravin, zejména ve formě salátů, dochucených umeoctem, jablečným octem nebo šťávou z citronu, a krátkodobě kvašené zeleniny. Do jídelníčku zařazujeme i více ochlazujících potravin jako je třeba tofu nebo kvalitní jogurt.

 

Víte, co je …

Bancha –  (v překladu Běžný čaj) je typ japonského zeleného čaje.  Sbírá se v období mezi létem a podzimem, po sklizni mladších a jemnějších lístků, ze kterých se vyrábí čaj Senča

Zdravé letní recepty

KRÉMOVÁ POLÉVKA Z CHŘESTU A KEDLUBNY

Suroviny:

KRÉMOVÁ POLÉVKA Z CHŘESTU A KEDLUBNY

Suroviny:

  • 600 g bílého chřestu
  • 3 velké kedlubny
  • 1.5 dl kokosové smetany
  • sůl, muškátový oříšek

Na zdobení:

  • naklíčená semínka – slunečnice, brokolice, bazalka, olivový olej

Postup:

1. Chřest oloupeme a odkrojíme spodní dřevnatou část.

2. Nakrájíme na cca 2 cm kousky.

3. Vodu uvedeme do varu a chřest dáme na 15 minut vařit do osolené vody.

3.Obojí rozmixujeme do krémové konzistence.

4. Přidáme smetanu na zjemnění a dochutíme nastrouhaným muškátovým oříškem.

Podáváme s:

-naklíčenými semínky – slunečnice, brokolice

-lístky bazalky

-pokapeme olivovým olejem

02B54590

 

CHIA LIMČA

Suroviny:

  • 1 litr vody
  • 3 PL chia semínek
  • šťáva z 1 limetky
  • Čerstvá máta
  • Med, javorový sirup nebo přírodní cukr

Postup:

1.Nejdříve rozmícháme  chia semínka se 150 ml vody ve skleničce.

2. Během 15 minut několikrát promícháme, jinak by se na hladině vytvořila krusta.

3. Poté dáme chia semínka do větší nádoby a smícháme s ostatními surovinami.

chia semínka v limonádě

 

VEGANSKÉ RAW TZATZIKI

Suroviny:

  • hrst natural kešu ořechů
  • 1 velká salátová okurka
  • ½ PL čerstvá citronové šťávy
  • 1 ČL panenského olivového oleje
  • čerstvý kopr
  • 1-2 stroužky česneku (lze vynechat)
  • nerafinovaná sůl

Postup:

1. Kešu ořechy namočíme do studené vody nejméně na 2 hodiny, nejlépe přes noc.

2. Oloupeme okurku a nastrouháme ji nahrubo.

3. Okurku dáme do sítka, sítko na misku. Trochu vody z okurky vymačkáme a přelijeme do skleničky.

4. Nastrouhanou okurku vložíme do misky.

5. Namočené kešu ořechy slijeme a vložíme do mixeru.

6. Přidáme k nim citronovou šťávu, trošku okurkové vody (jen tak polévkovou lžic), kopr a vylisovaný česnek.

7. Umixujeme do krémova. Krém vyklopíme do misky s nastrouhanou okurkou a promícháme. Ochutnáme, přisolíme dle chuti, případně zakápneme olivovým olejem.

 

veganské raw tzatziki

 
LETNÍ POLÉVKA Z RAJČAT, PAPRIK A ČERSTVÉHO KORIANDRU

Suroviny pro 4 osoby:

  • 1 velká cibule
  • 3 stroužky česneku
  • ½ ČL sušeného chilli
  • 4 zralá velká rajčata
  • 1 velká zelená paprika
  • svazek čerstvého koriandru
  • olivový olej

Postup:

1. V hrnci na sebe vrstvíme cibuli, česnek, chilli. Toto zalejeme olivovým olejem.

2. Přidáme rajčata, papriku, čerstvý koriandr, sůl.

3. Necháme dusit na mírném ohni.  Ve chvíli když zelenina pustí šťávu, dolijeme vodu.

4. Vaříme doměkka.

5. Již není třeba dochucovat.

Rajčatová  Gazpacho polévka

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.