Jak se vyhnout zánětu močových cest

Časté běhání na toaletu, pálení při močení, bolest, krev v moči, zvýšená teplota. Zánět močových cest je bohužel zvláště u žen častou komplikací, která dokáže potrápit. Letní měsíce přitom onemocnění nahrávají: pobyt v mokrých plavkách, prostydnutí, nedodržování pitného režimu. To vše může nastartovat nepříjemnosti, jež se nezřídka stávají chronickými.


Infekce močových cest jsou poměrně frekventovaným onemocněním. Podle studií v České republice někdy prodělala zánět močových cest zhruba každá druhá žena. Některé údaje uvádí dokonce až 70 % žen. V mládí je infekce podstatně častější u žen než u mužů, což je dáno anatomickou stavbou těla. „Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakteriemi, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., vedoucí lékař Urologické kliniky UroKlinikum Praha. Existují určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo těhotenství, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest. U mužů je zánět obvykle spojen s dalším urologickým onemocněním, například s poruchami vyprazdňování močového měchýře při zvětšení prostaty. Ve vyšším věku se proto rozdíl v četnosti onemocnění mezi pohlavími stírá.

Když přijde pálení

Nejčastějším typem bakterií, které infekce vyvolávají, je tzv. Escherichia coli (až 85 %), ale vyskytnout se mohou i další typy, jako je Proteus nebo Klebsiella. „Zánět může postihnout pouze močový měchýř, pak hovoříme o cystitidě, ale může proniknout i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin, takzvanou pyelonefritidu,“ upozorňuje uroložka MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum Praha. V takovém případě se jedná už o závažnější stav, kdy se objevují vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, únava, často až schvácenost a někdy je zapotřebí hospitalizace a aplikace léků injekční cestou. Oproti tomu cystitida o sobě dává vědět bolestivým nucením na močení, častým močením, mnohdy i po několika minutách, a pálením při močení. Přítomná může být i krev v moči. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená.

Potíže nepřecházejte

Pokud se uvedené zdravotní potíže objeví, je na místě navštívit urologa a podstoupit vyšetření. „Jeho součástí je vyšetření močových cest ultrazvukem a vyšetření moči. U opakovaných zánětů obvykle doplňujeme i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice, vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopii, tedy endoskopické vyšetření močového měchýře. V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT,“ popisuje MUDr. Purmová. Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik trvající obvykle 3 až 5 dní, důležité je ale také hodně pít a zůstat v teple. Podle profesora Marka Babjuka patří urologické obtíže bohužel stále mezi témata, o kterých se lidé stydí otevřeně hovořit. Často proto záněty přecházejí a to rozhodně není správné. Vedle toho, že může dojít ke komplikacím, jako je již zmíněné poškození ledvin, může být zánět důsledkem jiného závažného onemocnění. „Proto je třeba pacienty hlavně s opakovanými záněty pečlivě vyšetřit,“ potvrzuje Babjuk.

Myslete na prevenci: dostatek tekutin i pravidelné vyprazdňování měchýře

U chronických zánětů močových cest, kdy se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně vícekrát do roka, jsou vedle urologického vyšetření velmi důležitá preventivní opatření, která pomohou se zánětu vyhnout. „Zvláště ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření – například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu a podobně,“ radí Babjuk. Důležité je také nezadržovat moč. Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. Situace, kdy se měchýř nevyprazdňuje, proto nahrává k množení bakterií,“ vysvětluje důvod uroložka Purmová a dodává, že moč je relativně kyselá a obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí. Důležitou roli hraje i celková imunita organismu, proto zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují.

Trápí vás záněty často? Vyzkoušejte bylinky, brusinky, probiotika i změnu jídelníčku

K preventivním opatřením patří dále dodržování pitného režimu, díky kterému dochází k proplachování močových cest a tím se nebezpečí vzniku infekce snižuje. Denně vypijte minimálně dva litry, neuškodí ani tři litry tekutin denně. Vodu můžete také prokládat urologickými čaji, anebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek. Naopak omezte konzumaci dráždivých nápojů jako je káva či černý čaj. Zdraví můžete ovlivnit i úpravou jídelníčku. Zařaďte do něj více močopudných (takzvaně diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie. K účinným zbraním při boji proti zánětům močových cest patří brusinky. Jejich konzumace přispívá rovněž k prevenci tohoto onemocnění. Brání totiž patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tím vzniku infekce. Konzumovat je můžete v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu, čaji nebo formou doplňků stravy.Kromě brusinek odborníci doporučují užívat též probiotika. Také se vyhýbejte prochladnutí – nesedejte na studené povrchy, dobře se oblékejte, kryjte záda v oblasti ledvin a po koupání si vždy vyměňte mokré plavky za suché.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.