migrena u muže

Migréna, neduh žen i mužů

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy, nelze ji s ní ani srovnat. Záchvat migrény totiž postihne doslova celý organismus a tak na ní nezabírají obyčejná analgetika z lékárny, ale je nutná doslva léčba na míru. Každému funguje něco jiného. Pojďme se tedy podívat na možné příznaky i samotnou podpůrnou léčbu.

špatný zrak
Migréna postihne miliony lidí po celém světě, přičemž ženy trápí třikrát častěji než muži. Jsou to ale  celosvětové statistiky  z před roku 2010 a již dnes se ví, že více migréna napadá lidi západní Evropy. V dnešní době i u nás přibývá stále více pacientů mužského rodu, kteří si stěžují na příznaky totožné migréně. Většinou se jedná o pulzující bolest hlavy, zpravidla jen na jedné straně hlavy.

Všímejte si více příznaků

dvojité viděníKlinickými testy bylo zjištěno, že mnohým migrenikům se před začínajícím záchvatem migrény objevují mihotové záblesky před očima v některých případech provázených s výpadky zraku, nebo krátkodobého ztmavení obrazu části zorného pole. Tomuto jevu se říká aura migrény a jedná se vlastně o zrakovou změnu, která jindy než před migrénou není znát, ani na ni jinak pacient netrpí.

Aura se obvykle začne zjevovat hodinu před samotnou bolestí hlavy a trvá od pár minut až přibližně do půl hodiny. Po té se vjemy ztratí,postižený má pocit, že je vše zažehnáno, dokud se nedostaví bolest hlavy.

 

Změny nálad

Znamením migrény bývají i rychlé změny nálad, od výborného, pohodového stavu se nálada přenese třeba do deprese, nebo z normálního chování se najednou migrenik přenese do neskonalé euforie. Tato souvislost je podle odborníků přikládána nesouměrné tvorbě serotoninu v mozku. Příliš nízká hodnota serotoninu v krevním řečišti má za následek depresivní stavy.
V roce 2013 se vědci v Holandsku zabývali genetickou spojitostí mezi depresí a migrénami, zvláště u migrén s aurou,kdy navázali na údaje American Academy Neurology z roku 2010, kteří přišli na to, že mírné nebo těžké deprese zvyšují riziko chronické migrény. Sami objevili jistou genetickou spojitost, mezi migrénou a depresí. Totiž migréna, která je intenzivní dokáže trvale ovlivnit tvorbu serotoninu tak, že tato informace tvorby se přenese i do genetické výbavy jedince a tak jejich potomci mají větší hrozbu onemocnění depresí, kterou vyvolává nedostatek serotoninu.

Víte, co je…

Serotonin je tedy biologicky aktivní látka, která řídí nervové přenosy mezi neurony a zjednodušeně řečeno, stojí za naší dobrou náladou a kvalitním spánkem.

 

Další příznaky

rýma a ucpaný nosNěkteří lidé s migrénami mají příznaky, jako je ucpaný nos nebo slzení očí, stejně jako zvýšenou chuť k jídlu, nikoli hlad, ale rozmarnou chuť, připodobňovanou rozličným chutím ženy v těhotenství.

časté močení
Časté močení je také jedním z mnoha příznaků před záchvatem migrény, tyto varovné signály mohou dorazit nejen hodinu před migrénou, ale také i dva dny před ní.

 

Zívání, únava a otupělost

I zívání patří mezi časté příznaky migrény, zívání se objevuje každých pár minut, je více intenzivní a může způsobovat celkovou otupělost mysli a v některých případech i doprovázenou přechodnou znecitlivělostí a brněním prstů.

Někteří lidé mohou trpět přechodnou znecitlivělostí nebo brněním až jedné poloviny těla, přecházející od konečků prstů přes paže až po obličej. Dochází ke chvilkovému (několikavteřinovému) ochabnutí paží. Pozor pokud by mělo ochabnutí déle trvajíící průběh, může se jednat o mrtvici, proto raději kontaktujte lékaře.

Žaludeční nevolnost, zvracení

Ani žaludeční nevolnosti nejsou ničím neobvyklým. Jednak mohou předesílat samotný atak migrény, stejně tak jsou průvodci migrény jako takové. Příznakové fázi předcházejí bolesti žaludku, pocity plnosti, které přejdou do zvracení. U migrény zvracení způsobuje silná bolest hlavy, která člověka nutí zvracet.

Studie National Headache Foundation’s American Migraine Prevalence and Prevention zjistila, že lidé s častými migrénami, které doprovází nevolnost, trpí prudšími bolestmi hlavy a hůře na ně zabírají léky než u migreniků s malou nebo žádnou žaludeční nevolností.

Vjemové problémy jako příznaky migrény

Pokud vám najednou nejdou slova z úst a máte problémy s vyjadřováním, může to být další znamení, že se blíží migréna.
Určitému typu migrény mohou předcházet také závratě, dvojité vidění, ztráta vidění, čichové vjemy (pachů nebo naopak sladkého koření, které se nikde v blízkosti neobjevuje) nebo zvláštní pachutě v ústech.rybí zápach

 

Paradoxy migrény

U poloviny silných migreniků, byla prokázána spojitost mezi cítěnými vjemy a spuštěním migrény. Jestliže má migrenik v příznacích změnu čichových vjemů, tedy když například v předfázi migrény cítí bez příčiny pach hnijícího masa, setká-li se s ním pak doopravdy, tak mu skutečný pach hnijího masa vyvolá migrenickou bolest hlavy.
Jsou prokázány i stavy sladkých pocitů v ústech a následného pozření čokolády, která způsobí migrénu. Dokonce je i zdokumentováno, že u migreniků, kteří více trpí na závratě nebo lehké výpadky mysli, spustí migrénu alkoholový večírek.

Jistě stav „po“ může být přisouzen i přílišné konzumaci alkoholu, ale jen migrenik pozná, že jsou to do dva rozličné stavy, i když při obou bolí hlava. Všechny tyto symptomy migrény může migrenik zažít v ojedinělých případech až 48 hodin před atakem migrény, obvykle ale stačí 24 – 12 hodin před a spuští se migréna.

Co následuje dále

bolest hlavyBolest hlavy je typicky jednostranná, pulsující, středně těžká až silná. Obvykle nastupuje postupně a zhoršuje se v důsledku fyzické aktivity. Oboustranná bolest je obzvláště běžná u osob, které trpí migrénou bez aury. Méně běžně se může bolest objevovat v zadní či horní části hlavy. U dospělých bolest trvá obvykle 4 až 72 hodin,u dětí však často méně než 1 hodinu.

Bolest je často doprovázena nevolností, zvracením, citlivostí na světlo, citlivostí na zvuk, citlivostí na pachy, únavou a podrážděností. K běžným jevům patří závrať, omámenost a zmatení. Nauzea se dostavuje u téměř 90 % osob, zvracení u přibližně jedné třetiny z nich. Při záchvatu migrény tudíž mnozí vyhledávají tmavou a tichou místnost. Může se objevit i otok či zvýšená citlivost kůže na hlavě a ztuhlost krku.

 

Prevence

devětsil lékařský
devětsil lékařský

Při prevenci migrén a při snižování frekvence a závažnosti migrenózních záchvatů je účinný Timolol a Frovatriptan, který také působí pozitivně při prevenci menstruačních migrén. Léky jako Amitriptylin a Venlafaxin mají také pozitivní účinek. Prokázána byla i efektivita botoxu, a to u pacientů trpících chronickými migrénami. Tak jako tak, je ale nezbytné vyvarovat se spouštěcím aspektům a vjemům, jinak se migréna stává častou až chronickou.

Alternativní prevence

účinkuje akupunktura, nebo popíjení čaje z devětsilu lékařského.

 

Potlačení migrény

Jpilulkyako počáteční krok při léčbě mírných až středně těžkých příznaků migrény jsou doporučována jednoduchá analgetika, protizánětlivé léky nebo kombinace paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu např. Migralgin. U Ibuprofenu bylo prokázáno, že poskytuje účinnou úlevu přibližně polovině pacientů stejně jako lék Diclofenac.
Aspirin může ulevit středně těžkým až těžkým migrenózním bolestem. Paralen nebo Panadol je – buď samotný nebo v kombinaci s metoklopramidem (účinnou látkou léků, která spadá pod lékařský předpis) se stává efektivním léčivým prostředkem s nízkým rizikem nežádoucích účinků.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.