Slinivka břišní

Plní několik důležitých funkcí. Její zvláštní buňky uložené v tzv. Langerhansových ostrůvcích tvoří hormon regulující množství cukru v krvi (inzulín). Kromě něj slinivka produkuje enzymy nutné ke správnému trávení cukrů, tuků i bílkovin. Vývod slinivky ústí společně se žlučovodem do dvanáctníku, kde se trávicí šťávy setkávají se střevním obsahem.

Zánět slinivky břišní – pankreatitida

Nemoc má podle délky svého trvání dvě základní formy – akutní a chronickou.

Akutní pankreatitida

Trávicí enzymy vnikají ve slinivce ve formě neaktivních látek. K jejich aktivaci dojde až při styku s potravou ve dvanáctníku. Tím se tělo brání proti tomu, aby enzymy působily již na samotnou tkáň slinivky. Za určitých okolností však dojde k aktivaci už v pankreatických vývodech. Tím vznikne těžký zánět, který ničí buňky slinivky.

Proč se enzymy předčasně „nastartují“

Nejčastější příčinou aktivace pankreatických enzymů je onemocnění žlučových cest (např. žlučové kameny). To způsobí poruchu odtoku trávicích šťáv ze slinivky, jejich hromadění ve vývodech a následnou aktivaci přítomných enzymů. Dalším častým vyvolávajícím faktorem je nadměrná konzumace alkoholu. Poškození slinivky a zánět způsobují i některé infekce (např. příušnice), léky nebo jedy.

Nejdřív přijde silná bolest v levém podžebří

Může vyzařovat do zad a mezi lopatky. Úlevu je možné nalézt v předklonu nebo poloze na všech čtyřech. Bolest často doprovází nevolnost a zvracení, horečka s pocením. Zrychlí se tep, může se objevit i žloutenka. V nejtěžších případech může pankreatitida rychle vyvolat šok s poklesem krevního tlaku, poruchou srdeční činnosti a výraznou dušností.

Průkaz choroby spočívá ve vyšetření vzorku krve a v případě nutnosti v dalších vyšetřovacích metodách (CT, ultrazvuk a další). Diagnostickou a současně i léčebnou metodou (při zaklínění kaménku v žlučových cestách) je endoskopie (ERCP, Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie).

Hospitalizace je většinou nevyhnutelná

Při akutní pankreatitidě je nezbytné monitorování životních funkcí, opatření proti rozvoji šoku. Je nutné nitrožilní doplnění tekutin a nejdůležitějších živin. Přijímání potravy ústy je až do zklidnění vyloučeno. Následuje farmakologické ovlivnění zánětu i činnosti slinivky.

Chronická pankreatitida

Je proces dlouhodobý, při němž je tkáň slinivky nahrazována vazivem, čímž se snižuje sekrece trávicích šťáv a později i inzulínu. Projevuje se bolestí, zejména v souvislosti s jídlem. Proto nemocní po dlouhou dobu omezují příjem potravy, trávení v důsledku chybějících enzymů vázne a postižení hubnou. Zejména tuky jsou stráveny nedostatečně, proto jsou ve zvýšené míře přítomny ve stolici, která má charakteristický vzhled – je objemná, lesklá a může být průjmovitá.

Podepsán alkohol

Právě on je nejčastější příčinou chronické pankreatitidy. Nejsou vyloučeny ale ani imunologické příčiny, infekce či jiná celková onemocnění.

Léčba

Spočívá v absolutním zákazu alkoholu, omezení příjmu tuků a naopak zvýšeném příjmu vitaminů. Při nedostatečné tvorbě enzymů se nahrazují v podobě léků. Součástí léčby je tišení bolesti.

Záněty slinivky jsou vážná onemocnění. Chronická pankreatitis může vyústit v karcinom pankreatu, což je onemocnění svízelně terapeuticky zvládnutelné.

Prevence pankreatitid není známá.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.