Syndrom turistické třídy

Před časem na tuto závažnou chorobu upozornil veřejnost tragický případ mladé dívky, která zcela zdráva nastoupila do letadla, cestou se jí udělalo zle a krátce po přistání zemřela. Co se stalo? V žilách jejích dolních končetin vznikla krevní sraženina (trombus), která se s krevním oběhem dostala do plic, způsobila ucpání plicních tepen (embolii), což je vždy závažný stav, který může končit smrtí.

Hlubokou žilní trombózou jsou ohroženi nejen cestující v letadle (jde spíše o výjimku), ale všichni lidé se stagnujícím krevním oběhem v dolních končetinách, např. v delším stavu nehybnosti – třeba upoutaní na lůžko po operacích nebo při dlouhé cestě autem, autobusem.

Které faktory přispívají ke vzniku trombózy? Jsou to vrozené dispozice, nedostatek tekutin (zahuštění krve), hormonální změny (v těhotenství, i užívání hormonální antikoncepce v kombinaci s jinými faktory může vznik trombózy usnadnit). Jak tedy bez obav před hlubokou žilní trombózou nasednout do letadla (auta, autobusu), jak tomuto onemocnění předejít?

  • Usadit se pohodlně s nohama co nejvíce nataženýma – ne skrčenýma – pod sedadlem.
  • V krátkých časových intervalech měnit polohu, prošlapávat nohama, kroužit kotníky, kdykoli je příležitost, vstát a protáhnout se.
  • Dbát na dostatečný příjem tekutin. Mnoho lidí právě na cestách příliš nepije, aby „nemuselo ….“. To je špatně. Řada cestovatelských potíží souvisí právě s dehydratací (ztrátou tekutin). Nejlépe je pít průběžně vodu a minerálky. Nevhodné jsou alkohol a káva.
  • Lidé, kteří trpí oběhovými potížemi (choroby srdce a cév), by měli před cestou konzultovat postup s lékařem a podle jeho doporučení užívat preventivně léky, které ovlivňují viskozitu krve, a dodržet i jiná opatření (stahující punčochy, bandáže).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.