Bolesti při revmatoidní artritidě a změnách na páteři

Otázka

Dobrý den, paní doktorko, prosím Vás názor, o co se by mohlo jednat v mém zdravotním stavu. Mám už 2 měsíce intenzivní bolesti v levé straně podbříšku. Bolest vzniká vždy při chůzi nebo vertikalizaci těla, ale vždy po cca 20-30 minutách chůze nebo vertikalní poloze. Bolest moc prudká a silná tak, že celá se potím a během pár minut bolest se rozšiřuje do levého boku a občas i třísel. Lokálně v tom bolestivém bodě (levá strana podbřišku) i pálí.

Když si lehnu tak během 10 minut bolest postupně mizí. RTG nález-lehčí spondylóza. Léčím se na revmatoidní artritidu, sníženou funkce štítné žlázy a na neurologii s páteří (hypermobilní). Analgetika nezabírají, trochu úleva po NSA, ale jen trochu. Krev je v normě, urologie v normě, gynekologie v normě.

Nemůžu normálně fungovat, bolesti omezuji pohyb atd. Můj věk je 52 let a jsem po menopauze.

Odpověď

Odpověď MUDr. Šimůnkové:

Vysvětlení stavu může být dvojí: nejspíše půjde ale o kombinaci obojího: změny při revmatoidní artritidě a hypermobilitě páteře. Bylo by dobré, kdyby váš neurolog a revmatolog spolupracovali. Asi by bylo vhodné udělat magnetickou rezonanci bederní páteře, a sakroiliakálního skloubení. Pravděpodobně ve stoji dojde k nějakému posunu kostěných částí páteře a plotének tak, že utlačují vystupující nervy. Charakter bolesti, jak jej popisujete, je spíše neuropatický, vycházející z utištěných nervů.

Je-li příčina spíše revmatoidní, pak lze eskalovat léčbu, je-li spíše neurologická, pak pomůže fyzioterapie (ev. operace). Pochopitelně, neznám podrobně váš stav, takže se mohu mýlit. Hlavní slovo by měli mít odborníci, kteří vás léčí.