Hlavním viníkem přibývání na váze jsou podle vědců chipsy

Hledáte viníka neúprosného přibývání na váze, který každoročně posune její ručičku o neúprosné kilo nahoru? Pak je podle amerických vědců třeba ukázat prstem na bramborové lupínky. Ty přispívají k metle nadváhy největší měrou; víc než sladké limonády, cukrovinky a zmrzlina. A příčinou je přinejmenším částečně ono staré reklamní klišé: Jeden není nikdy dost.

„Jsou velmi chutné a mají velmi dobrou strukturu. Lidé si obvykle nevezmou jeden nebo dva lupínky. Snědí celý sáček,“ řekl agentuře AP odborník na obezitu F. Xavier Pi-Sunyer z newyorského lékařského střediska.

To, co jíme, a kolik toho zkonzumujeme, má na dlouhodobé přibývání na váze mnohem větší dopad než cvičení a většina ostatních zvyků či zlozvyků, tvrdí nová velká studie vědců z Harvardovy univerzity. Ti nabídli zatím nejkomplexnější pohled na dopad stravovacích a životních návyků jednotlivců, jako je spánek či rozhodnutí přestat kouřit.

Přibývání na váze dosahuje v USA epidemického rozsahu. Dvě třetiny dospělých Američanů trpí nadváhou nebo obezitou. Dětská obezita se za posledních 30 let ztrojnásobila. Kila jsou často nabírána postupně během plynoucích desetiletí a mnozí lidé se snaží váhový přírůstek omezit, aniž by si uvědomovali, co ho způsobuje.

Podle nové studie je klíčem k pochopení volba stravy. Hlavní poselství: jíst víc ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a oříšků. Omezit brambory, červené maso, sladkosti a limonády. „Neexistuje žádné kouzlo pro kontrolu váhy,“ řekl jeden z autorů studie, doktor Frank Hu. „Strava a cvičení jsou pro předcházení tloustnutí důležité, ale strava jednoznačně hraje větší roli.“

Autoři studie analyzovali změny ve stravě a životních návycích u 120.877 lidí ze tří dlouhodobě běžících lékařských výzkumů. Všichni byli zaměstnanci ve zdravotnictví a na počátku nebyli obézní. Jejich váha se měřila každé čtyři roky po dvě desetiletí a pravidelně vyplňovali dotazníky týkající se své stravy.

Během 20 let průměrně přibrali o téměř osm kilogramů. Během každého čtyřletého období volba stravy přispěla zhruba dvěma kilogramy navíc. Cvičení u těch, kdo se mu věnovali, ubralo téměř kilogram.

Dietním prohřeškem s nejhoršími účinky na váhu se ukázaly být bramborové lupínky následované bramborovými hranolkami, které jsou větší kalorickou bombou než ostatní úpravy brambor – vařené, pečené či mačkané. Sladkosti, dezerty, zmrzlina, limonády slazené cukrem a alkohol, to všechno posouvalo u sledovaných osob váhu nahoru, zatímco příznivý efekt mělo ovoce a zelenina, stejně jako další nezpracované potraviny bohaté na vlákninu, po nichž se člověk cítí sytější.

Na váze ovšem přibývali také ti, kdo jsou zvyklí vysedávat denně u televize, ti kdo přestali kouřit, anebo ti, kdo spali méně nebo více než šest až osm hodin denně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.