Oční oddělení

Nenechte si ukrást zrak zeleným zákalem

Zelený zákal neboli glaukom je jednou ze zákeřných očních chorob. Toto onemocnění je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě a jeho negativním dopadům může zabránit pouze prevence a včasná diagnóza. A právě na osvětu týkající se příznaků, prevence, metod diagnostiky a následné léčby se zaměřuje Den prevence zeleného zákalu.


K rizikovým skupinám pro vznik zeleného zákalu patří osoby starší 65 let, a to zejména ženy, u kterých se glaukom vyskytuje nejčastěji. „Více jsou ohroženi také diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Postihnout ale může kohokoliv,“ vysvětluje primářka očního oddělení přerovské nemocnice MUDr. Monika Daňková a dodává, že preventivní vyšetření glaukomu by měli i zdraví jedinci absolvovat alespoň jednou za tři roky. Při včasném zachycení nemoci je možné zahájit léčbu a zrak zachránit. Pokud zákal léčen není, může snadno způsobit slepotu.

Hlavní příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak, který nemusí být pacientem vůbec pozorovatelný. Zvýšený tlak vzniká nahromaděním velkého množství nitrooční tekutiny v oku. Pro glaukom je charakteristická postupná ztráta zorného pole. Zpočátku jsou to jen malé výpadky, postupně mizí i periferní vidění. Zdravotníci však mohou odhalit tohoto plíživého zloděje zraku pomocí několikaminutového vyšetření oka.

Vyšetření nabídne Nemocnice Přerov v rámci Dne prevence zeleného zákalu zdarma a navíc budou mít všichni zájemci možnosti prohlédnout si oční oddělení a konzultovat svůj zdravotní stav s odborníky. Touto akcí se oční oddělení přerovské nemocnice připojuje k mezinárodní akci Světový týden glaukomu. Vyšetření bude pro zájemce připraveno v pátek 27. března od 9.00 do 12.00 hodin.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.