Nástrahy na cestách

Cestování patří k letním radostem. Některé cestovní potíže jsou typicky exotické, jiné nás mohou postihnout kdekoli. Většině lze předejít – jen vědět jak.

Požitek z cestování si mnozí gurmáni života umocňují požitkem z dobrého jídla. Jestliže patříte k lidem, kterým při cestě velice rychle tráví, věnujte pozornost následujícím řádkům.
Na delší (několikadenní) cesty vybíráme potraviny trvanlivé, které v teple dopravního prostředku nepodléhají zkáze. Vhodné je pečivo, sušenky, tvrdé sýry, zelenina, ovoce se slupkou, kterou před konzumací oloupeme.
Trvanlivé uzeniny, paštiky, další masné a většinu mléčných výrobků přibalíme jen tehdy, uchováváme-li je před konzumací neustále v přenosné chladničce nebo chladícím boxu. Na cestách se vyhýbáme jídlům s majonézou (pozor na saláty!!), rybám a výrobkům z nich a nekonzervovaným mléčným výrobkům. Určitě by v cestovní brašně neměly chybět nápoje!.

Do restaurace

Raději se vyhneme stánkům s rychlým občerstvením, pokud zde nenakupujeme potraviny či nápoje v neporušených obalech. Pro jistotu před zaplacením zkontrolujme dobu použitelnosti.
Ani oběd v restauraci či motorestu nemusí být prostý všech rizik. Mnozí provozovatelé si občas vypomohou nákupem levnějších surovin z podezřelých zdrojů. Z tohoto hlediska si v neznámém podniku raději neobjednávejme zvěřinu, králičí maso či speciality, u nichž nelze spolehlivě určit původ. Chceme-li mít jistotu, že nekonzumujeme hygienicky závadné jídlo, pak vyhledáme renomované podniky. Snad nám labužníci a ekologové prominou, ale bezpečí představují firmy jako Mc Donald’s, KFC a jim podobné obchodní  řetězce, které si nemohou dovolit prodávat závadná jídla.

Když se i přes veškerou obezřetnost dostaví průjem a zvracení, pak na 12 – 24 hodin vysadíme veškeré jídlo, dbáme jen na dostatečný příjem tekutin. Je možné (u dospělých a dětí od 6 let) užít Imodium, u menších dětí třeba Smectu nebo Santax S. Jakmile odezní akutní příznaky, pomalu přecházíme přes nemastnou a spíše kašovitou stravu k normálním (ale raději méně tučným a nekořeněným) jídlům.

Kam to bude?

Cestovní kanceláře se předhánějí v atraktivnosti nabídek. Což takhle vzít ohled i na zdravotní stav všech členů rodiny? Je dobré vědět, že by lidé trpící vysokým krevním tlakem neměli měnit teplotní pásma a raději zůstat v našem mírném klimatu. Ani diabetikům neprospívá přílišné horko a nepravidelnosti životosprávy spojené s cestováním do dálek. Několikadenní posezení v autobuse neudělá dobře pacientům s křečovými žilami a se sklonem k tvorbě bércových vředů. Alergici by měli mít alespoň rámcovou představu o květeně v době a místě zvoleného odpočinku. Zkrátka, je více než rozumné, když se lidé trpící chronickou nemocí poradí se svým lékařem.

Nohy v pohybu

Dívce se udělalo špatně v letadle, měla dechové potíže a krátce po přistání (ač do letadla nastoupila zcela zdravá) zemřela. Co se stalo? V žilách jejích dolních končetin vznikla krevní sraženina, která se s krevním oběhem dostala do plic, způsobila ucpání plicních tepen (embolii), což je vždy závažný stav, který může končit smrtí. Hlubokou žilní trombózou jsou ohroženi nejen cestující v letadle (jde spíše o výjimku), ale všichni lidé se stagnujícím krevním oběhem v dolních končetinách, např. v delším stavu nehybnosti – třeba upoutaní na lůžko po operacích. Které faktory přispívají ke vzniku trombózy? Jsou to vrozené dispozice, nedostatek tekutin (zahuštění krve), hormonální změny (v těhotenství, i užívání hormonální antikoncepce v kombinaci s jinými faktory může vznik trombózy usnadnit). Jak tedy bez obav před hlubokou žilní trombózou nasednout do letadla (auta, vlaku), jak tomuto onemocnění předejít?
Usadit se pohodlně s nohama co nejvíce nataženýma – ne skrčenýma – pod sedadlem.
V krátkých časových intervalech měnit polohu, prošlapávat nohama, kroužit kotníky, občas vstát a protáhnout se.
Dbát na dostatečný příjem tekutin. Mnoho lidí právě na cestách příliš nepije, aby „nemuselo ….“. To je špatně. Řada cestovatelských potíží souvisí právě s dehydratací (ztrátou tekutin). Nejlépe je pít průběžně vodu a minerálky. Nevhodné jsou alkohol a káva. Obezřetně se musí volit i sladké limonády.

Přibalte pilulky

Téměř třetina žen v plodném věku užívá některou z forem hormonální antikoncepce – a to i na cestách. Pro ně máme připraveno několik připomenutí.
Potřebný počet balení si vezmeme s sebou do kabelky a pro jistotu ještě jednou to samé množství do dalšího zavazadla. V případě ztráty jednoho, odpadnou starosti s hledáním náhradního řešení.
Pro jistotu si na lísteček opíšeme složení pilulek, které užíváme. V různých zemích se totiž pilulky stejného složení prodávají pod různými názvy. V případě ztráty či zničení budeme mít užitečné vodítko pro náhradu.
Cestujeme-li přes několik časových pásem, musíme čas užívání přizpůsobit tomu, aby pilulky nepozbyly účinnosti. Interval mezi užitím dvou pilulek může být maximálně 36 hodin!! Jinak je zapotřebí použít i jinou formu ochrany.
Následky exotické kuchyně – zvracení a průjem – mohou účinnost hormonální antikoncepce snížit (zejména zvracení do dvou hodin po užití pilulky). Pro jistotu taktéž po celý zbytek cyklu budeme používat další typ ochrany.
Pomocí antikoncepční pilulky (jednofázové – všechny pilulky mají stejnou barvu i složení) si můžete načasovat menstruaci přesně na dobu, kdy vám nebude vadit. Můžete si užívání (po dobrání 28 tablet z platíčka) prodloužit o libovolný počet dní. Když pomine dovolená (nebo hezké počasí) – uděláte  obvyklou pauzu, ve které se dostaví krvácení. Pokud se vám menstruace nehodí nikdy, pak můžete brát třeba dvě, tři, čtyři platíčka za sebou.
Doby, kdy lékaři tvrdili, že menstruace je nezbytná, jsoupryč.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.