Darovat nový život nemůže každý

V Česku funguje 39 center asistované reprodukce. Jejich úkolem není jen pomáhat ženám otěhotnět, ale také pro ně zajistit dárce. Těch vhodných je v Česku stále málo. Z adeptů na dárce vyhovuje necelých 20 procent.

Mnoho párů se v současné době potýká s problémem počít. Jeden ze způsobů, jak se dočkat vytouženého potomka, pro ně představuje anonymní dárce. Dárkyni vajíček potřebují ženy, u kterých nedošlo ke správnému vývoji vaječníků, neprodukují vajíčka vůbec nebo ve velmi špatné kvalitě. Mohou to být i ženy se závažnou genetickou chorobou, kterou by mohly přenést na plod, nebo ženy, které prodělaly chemoterapii.

Ideální věk dárkyň je od 18 do 33 let. „Darování vajíček i spermií je v České republice legální, dobrovolné, bezpečné a je založeno na principu anonymity. Dárcovství je v České republice bezúplatné, avšak dárcům kompenzujeme vynaložené výdaje spojené s darováním a ušlý zisk, zpravidla se jedná o částku kolem 15 tisíc korun. Dárcovství nezasahuje zásadním způsobem do běžného života dárců. Muži se mohou k běžnému životnímu tempu vrátit okamžitě, ženám doporučujeme jeden den klidový režim,“ uvedl David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.

Na Kliniku reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně dorazí ročně kolem 200 dárců, převážně žen. „Na naši kliniku přicházejí darovat vajíčka zpravidla studentky nebo maminky na mateřské dovolené. Před samotným darováním navštíví kliniku minimálně dvakrát. Každá dárkyně musí podstoupit pohovor s lékařem, vyšetření a odběr krve pro stanovení hormonů, pohlavně přenosných onemocnění a genetická vyšetření. Užívání hormonální antikoncepce není překážkou pro darování vajíček. Odběr vajíček se provádí v krátkodobé anestezii,“ dodává David Rumpík.

Každým rokem bohužel klesá počet vhodných dárců, z příchozích vyhovuje méně než 20 procent.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.