Proč vidíte špatně

K ostrému vidění je nutné, aby se světelné paprsky po průchodu rohovkou a čočkou lámaly a dopadly na sítnici do místa nejostřejšího vidění. Proto je nutné, aby rohovka i čočka měly pravidelné zakřivení a jejich optická mohutnost byla v souladu s délkou oka.

Krátkozrakost

Při krátkozrakosti (myopii) je oko příliš dlouhé, nebo optická mohutnost rohovky a čočky příliš vysoká. Světelné paprsky se pak sbíhají před sítnicí a vznikající obraz je neostrý. Tato vada je korigována minusovými (rozptylnými) skly nebo kontaktními čočkami.

Dalekozrakost

Při dalekozrakosti (hypermetropii) je naopak oko příliš krátké, nebo optická mohutnost rohovky a čočky příliš nízká. Světelné paprsky se sbíhají za sítnicí a obraz je opět neostrý. Ke korekci se používají plusová (spojná) skla, příp. kontaktní čočky.

Astigmatismus

Astigmatismus je vada způsobená nepravidelným zakřivením rohovky nebo (méně častěji) čočky. Zhoršuje vidění jak do dálky tak i na blízko, je korigován cylindrickými skly nebo torickými kontaktními čočkami.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.