revma

REVMADEN se snaží vyvrátit mýty o revmatických onemocněních

Vyvrátit mýty o revmatických onemocněních a zvýšit jejich včasné odhalení je cílem druhého ročníku akce REVMADEN. Odborní lékaři a revmatologické sestry v rámci této akce pomáhají zájemcům z řad široké veřejnosti odhalit případná kloubní onemocnění. Včasná diagnostika a zahájení léčby je u revmatických chorob klíčové. Jejich brzké odhalení a vhodná léčba mohou odvrátit i trvalé poškození kloubů, které je nevratné.

Ač je nejčastěji spojována s lidmi pokročilého věku či přetrénovanými sportovci, bolest kloubů dokáže postihnout i malé děti. Záleží na typu revmatického onemocnění. Mezi revmatické choroby patří celá škála nemocí pohybového aparátu. Vedle běžných degenerativních onemocnění kloubů zapříčiněných opotřebením (ať už věkem či sportem) mohou být příčinou kloubních otoků zánětlivá autoimunitní onemocnění:

 • revmatoidní artritida
 • psoriatická artritida
 • Bechtěrevova choroba.

V tomto případě jsou nemoci způsobené onemocněním imunitního systému člověka – jeho imunita napadá zdravou tkáň a způsobuje chronický zánět, který ohrožuje převážně klouby a tkáně.

„U zánětlivých revmatických onemocnění hrajeme o čas – čím dříve nemoc dokážeme diagnostikovat, tím má pacient vyšší šanci na záchranu kloubů a vyhne se pokročilé fázi nemoci, kdy může zasáhnout další orgány v těle – srdce, plíce či oči,“ upozorňuje prof. Karel Pavelka z Revmatologického ústavu v Praze. „Pokud nemoc včas neléčíme, dojde k trvalému poškození kloubů, ztrátě schopnosti pracovat, mnohdy až k invaliditě,“ dodává profesor Pavelka.

REVMADEN bude probíhat 11. 10. 2014 od 10.00 do 18.00 hod. na těchto místech:

 • Praha – Václavské náměstí
 • Praha – OC Galerie Harfa
 • Brno – náměstí Svobody
 • Hradec Králové – OC Futurum

Chronické autoimunitní bolesti kloubů – revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida zasahuje pacienty od batolat po seniory. V ČR nemocí trpí přibližně 100 000 pacientů. Revmatoidní artritidou dokáže onemocnět člověk v každém věku, nejčastěji se však objevuje u žen (až třikrát více než u mužů) mezi 25 a 55 lety. Bolesti a otoky zasáhnou nejdříve malé klouby rukou, a to symetricky, tedy na pravé i levé části těla najednou. S postupujícím onemocněním se nemoc rozšiřuje i na další klouby – kyčelní, kolenní, ale může zasáhnout i krční páteř.

Nemoc může postupně pacienta omezit v každodenních činnostech, kdy se otočení klíčem v zámku či zapnutí knoflíku u kalhot může stát nezdolatelným úkolem.

Život s nemocí a možnosti léčby

S revmatoidní artritidou jsou mnohdy spojené i mimokloubní projevy, kdy zánět působí i v dalších částech těla. Nejčastěji jde o revmatické uzly pod kůží (v okolí kloubů, ale třeba i v plicích), oční obtíže, osteoporózu, svalovou slabost, chudokrevnost či aterosklerózu. Až 40 % pacientů zároveň trpí úzkostmi, obavami z budoucnosti či depresemi. Důležité je proto zapojit do léčby celou rodinu pacienta a upravit jeho životní styl včetně odpočinku, stravy a pohybové aktivity.

Léky používané při léčbě revmatoidní artritidy lze rozdělit do několika skupin.

DMARDs

Základní skupinou jsou tzv. chorobu modifikující léky RA (DMARDs – Disease Modifying Antirheumatic Drugs). Základním lékem této skupiny je metotrexát, který se aplikuje téměř u všech pacientů. Principem je zahájení léčby co nejdříve a podávání tohoto léku dlouhodobě.

Glukokortikoidy a biologické léky

Druhou skupinu tvoří glukokortikoidy, které se používají především při zahájení léčby, ale jejichž podávání by mělo být časově omezené. Podávání DMARDs v kombinaci s glukokortikoidy tvoří tzv. první krok v léčbě RA. Při nedostatečné účinnosti fáze jedna se přistupuje do fáze dvě, jejímž základem je podávání tzv. biologických léků RA. Při jejich aplikaci lze docílit úspěchu u 70-80 % pacientů. Při selhávání fáze dvě se přistupuje k fázi tři, kterou je změna biologického léku za jiný biologický lék. Cílem léčby RA musí být rychlé navození stavu nízké aktivity či remise a zpomalení strukturální progrese revmatoidní artritidy.

Nesteroidní antirevmatika, analgetika a další

Další skupinou léků, která se používá u RA, jsou nesteroidní antirevmatika a analgetika. Tyto léky nemají efekt na potlačení aktivity onemocnění a ovlivňují pouze symptomy onemocnění.
Dále se používá řada pomocných léků, například k léčbě osteoporózy, deprese, poruch spánku a substituce některými vitamíny.

Pro zvládnutí nemoci je dobré si o ní zjistit co nejvíce informací, aby se na své léčbě mohl pacient aktivně podílet. K předávání informací o aktuálních možnostech léčby a bezplatnému poradenství existuje v České republice několik pacientských organizací, např. Revmaliga, které se celkově sdružují do asociace CARD – Česká asociace pro revmatické choroby.

2 komentáře “REVMADEN se snaží vyvrátit mýty o revmatických onemocněních”

 1. Květoslava Kánská 28.4.2021 2:51

  Dobrý den,
  mám příznaky které popisuje již 2 roky ,ale žádný lékař mi ještě nepomohl.Trpim neskutecnymi bolestmi plátek a nártú.Bolesti mám především v klidu.Mam prokázany syndrom neklidnych nohou na které mám náplastí Neupro, ale bolesti mám stejně.Byla bych vděčná za každou radu nebo pomoc.
  Děkuji K.Kanská

  • Jiří Klein 16.10.2021 14:32

   Předesílám – nejsem léčitel, ale zkuste léčbu permanentními magnety. Před cca 50 lety jsem vyráběl první elektromagnety pro známého pražského ortopeda a dostal k tomu odbornou literaturu z USA. Tehdy ještě nebylo jejich používání (za komunismu) Min. zdravotnictví povoleno. Měli jsme v podniku mladou slečnu, která měla již dlouhodobé silné bolesti v ohryzku krku. Léky na bolest nezabíraly a bezradní odborní lékaři ji nakonec poslali na psychiatrii.Samozřejmě také bez výsledku.Bolesti měla tak silné, že v práci občas plakala. V Tesle, kde jsem tehdy pracoval trpělo více pracovníků bolestmi vycházejícími z krčního obratle (Atlas) po temeni do hlavy. Všem, včetně mne, vždy pomohlo přiložení permanentního magnetu na obratel po dobu 10-15 min.Zajímavé je, že efekt odstranění bolesti vydržel vždy několik dní. Jednou jsem ho zkusil nosit asi 3 týdny a žádná bolest se neobjevila po celý další rok. U té dívky jsem laicky usoudil, že pokud by se jednalo o nějaký zánět v ohryzku, do chrupavčité tkáně by asi lék na bolest těžko pronikal a že prozáření magnetickým polem by mohlo být účinné. Když ji její mistr přivedl, věnoval jsem jí magnet z chňapky na horké nádobí, aby si ho šátkem přivázala.
   Za 10 min. mě volala, že bolest ustala. Nosila ho doma asi měsíc a bolesti se již ani po roce nevrátily. Magnetické pole potlačuje nebo přerušuje přenos informací z místa bolesti do mozku.
   Prokrvuje lépe místo zánětu a tím zánět také léčí. Údajně zamezuje množení bakterií při hnisavé zlomenině kosti. Použít lze na bolesti kolen, bederní páteře atd.
   Vetší feritové magnety mají široký vyzařovací úhel (ne neodymové) snadno objednáte když do internetového vyhledávače zadáte MAGNETY.A u některého výrobce si vyhledáte a objednáte feritový magnet – válec o průměru min 6-8 cm (kvůli velké plosce nohy). Prozáří spolehlivě nohu nazkrz včetně nártu. Pružným obinadlem zespodu přivazovat přes noc.
   Doufám, že by to mohlo zabrat. Zkuste si také v lékárně koupit Lymforegen Gel, není drahý a je účinný nejen na otoky
   .
   To je vše, přeji úspěch s pozdravem Jiří Klein

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.