Rozvoj včas odhaleného zeleného zákalu lze léčbou zastavit

Zelený zákal je jednou z nejčastějších příčin slepoty na světě. Způsobuje ho zvýšený nitrooční tlak, který poškodí oční nerv. Po čtyřicítce mají zvýšený nitrooční tlak dvě procenta lidí, po padesátce osm procent. Odborníci radí po dovršení 45 let pravidelné měření nitroočního tlaku. Glaukom se nedá vyléčit, ale při včasné léčbě se jeho rozvoj zastaví a člověk o zrak nepřijde.

Počty lidí s glaukomem podle statistiků rostou. Před deseti lety se s ním v ČR léčilo 195.000 lidí, před pěti 277.000, do čtyř let se očekává nárůst na 299.000 pacientů. K nárůstu odhalených případů přispívají i nové přístroje, které jsou schopny určit i dosud sporné případy glaukomu.

Glaukom většinou postihuje lidi starší 65 let, častěji ženy. Více jsou ohroženi diabetici a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Více hrozí také lidem s nízkým krevním tlakem. Zvýšené riziko mají silně krátkozrací lidé, částečně ale i lidé dalekozrací. Poranění oka může způsobit v oku změny, které později způsobí rozvoj zeleného zákalu.

„Doporučený interval prohlídek je jednou za dva roky do 45 let věku, pak jednou za rok, pokud člověk má nějaký z rizikových faktorů. Ostatní by měli vyšetření zraku podstoupit jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po dovršení 45 let,“ radí server www.zelenyzakal.cz.

Podle primářky brněnské oční kliniky Věry Kalandrové by ale měl absolvovat jednou ročně preventivní vyšetř4ení zraku každý člověk po čtyřicítce, zvlášť když se glaukom vyskytl v rodině.

Zelený zákal se liší od pouhého zvýšení nitroočního tlaku, kdy tlak není tak velký, aby poškodil oční nerv. Označení zelený zákal je mírně zavádějící, podstatou není zakalení čočky, ale zvyšování nitroočního tlaku,“ upozornila lékařka pražské oční kliniky Lucie Valešová.

Spolehlivá prevence podle ní není. Dodržování zásad zdravého životního stylu riziko onemocnění snižuje. Nemoc se dlouho nijak neprojevuje, až v pokročilém stadiu výrazně omezuje vidění.

Ve vzácných případech se může objevit zelený zákal náhle jako záchvat. Postižený má kruté bolesti oka, které vystřelují do celého těla, postižený zvrací a vidí jako v mlze nebo vůbec, má zarudlé oči a oční víčka.

Glaukom se léčí speciálními očními kapkami, které nitrooční tlak snižují. Pokud nepomohou, je nutná operace. Marihuana, o níž se mluví jako o léku na tuto obtíž, podle obou lékařek nepomáhá. Současné moderní léky jsou podle nich mnohem účinnější a navíc nemají nežádoucí účinky drog.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.