Chrápání

Studie ověří léčbu chrápání pomocí jazykových implantátů

Unikátní léčbu chrápání a spánkové nedostatečnosti pomocí speciálních jazykových implantátů mohou podstoupit pacienti, kteří se zúčastní nové česko-americké studie. Výzkum naváže na předcházející fázi, jejíž výsledky ukazují, že tento způsob léčby poruch spánku je úspěšný.

Metoda použití jazykových implantátů je nyní více propracovaná a lékaři už mnohem přesněji vědí, pro jaký typ poruchy dýchání ve spánku je účinnější, vysvětluje specialista ORL MUDr. Václav Pavelec, Ph.D. S americkými lékaři na řešení těchto problémů spolupracuje už řadu let.

Ve studii jsou ještě volná místa a zájemci o tuto léčbu se do ní mohou do konce roku přihlásit.

Léčba je bezplatná. Aby byla účinná, musí pacienti splňovat určité podmínky. „Jsou to zejména stupeň závažnosti poruchy a index tělesné hmotnosti (BMI). Zájemce tedy pozveme nejdříve na vyšetření, abychom zjistili, zda se pro léčbu implantátem hodí,“ vysvětluje dr. Pavelec.

Jazykový implantát pro léčbu chrápání a spánkové apnoeJazykový implantát pro léčbu chrápání a spánkové apnoe

Unikátní zákrok spočívá v tom, že lékař zavede asi čtyři centimetry dlouhou pružnou tyčinku ze speciálního materiálu do jazyka. Během několika týdnů se implantát částečně vstřebá a změní svůj tvar. Díky tomu roztáhne jazyk dopředu a v důsledku tohoto tahu se uvolní dýchací cesty. Výkon se provádí v místní nebo celkové anestezii. Za hodinu po výkonu může jít pacient domů. Výhodou zákroku je to, že je vždy možný návrat k nějaké standardní metodě léčby.

Voperování implantátů se provádí na klinice Lente, která má pobočky v Praze a v Plzni. Jako výzkumné centrum spánkové léčby disponuje spánkovou laboratoří. Před zařazením do studie tedy podstoupí pacient vyšetření ve spánkové laboratoři, kde se po celou noc zaznamenává přítomnost a závažnost přestávek v dýchání ve spánku (spánková apnoe), mozková elektrická aktivita (EEG), pohyby očí, aktivita svalů na obličeji, a další parametry. Po vyhodnocení výsledků se rozhodne, zda je pro pacienta léčba implantátem vhodná.

Lékaři nejprve zjistí místa, kde dochází ve spánku ke kolapsu dýchacích cest. Při medikamentózním navození desetiminutového spánku lokalizují pomocí videofibroskopu místo, kde chrápání či apnoe vzniká, a určí charakter obstrukce. „Jen tak lze vybrat tu nejsprávnější chirurgickou metodu, která se hodí právě na konkrétní příčinu chrápání nebo apnoe,“ dodal dr. Pavelec.

Co je spánková apnoe?

Nemoc postihuje v populaci dvě procenta žen a čtyři procenta mužů. Rizikovými faktory jsou zejména obezita a vzrůstající věk. Obstrukční syndrom spánkové apnoe vzniká, jestliže se během hlubokého spánku svalové napětí jazyka nebo jiné části krku uvolní, a tím dojde k uzávěru dýchacích cest. Taková blokáda dýchacích cest vede k poklesu množství kyslíku v krvi a tedy k tomu, že se člověk musí probudit natolik, aby mohl jazyk opět posunout dopředu a nadechnout se. Pacient si taková probuzení v noci nepamatuje, ale nespí hluboce. Stupeň onemocnění je určen průměrným počtem blokád dýchacích cest za hodinu spánku. Pokud je přestávek méně než 5, pak jde o čisté chrápání, v případě 5až 15 jde o mírný syndrom spánkové apnoe, 15-30 o středně těžký, nad 30 o těžký.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.