Tatínkovi je 71 let, byl u obvodní paní doktorky a podal si žádost o potvrzení, jestli může dál řídit auto. Naměřila mu krevní tlak 185/89 a řekla mu, že mu to nebude psát, že by nemohl jezdit a že mu napíše míň. Tatínek má stále takto vysoký tlak, i když bere léky. Ke všemu se nedokáže otočit hlavou na levou ani pravou stranu. Když jede autem, naviguje maminka, ale lékaři to neřekne a neustále mu slzí oči, bere kapky. Je vůbec možné, aby jezdil autem. Mám o něho strach. Co dělat poraďte. Děkuji
Velice Vám rozumím, řešila jsem v rodině podobnou záležitost. Tatínek (vždy špatný řidič) se špatně kompenzovanou cukrovkou, se všemi komplikacemi a šedým zákalem (neviděl, kam jede) se nechtěl řidičského průkazu taky vzdát. Bylo hrozné zjištění, když jsem se dozvěděla, že tak vozil i naše malé dcery. To jsem pak musela zakročit.
Jde o nesmírně citlivou záležitost, přesvědčit seniora, že už jeho řízení není bezpečné. Vysoký tlak je nutné léčit (Bere tatínek skutečně pravidelně léky? Téměř v polovině případů je za vysokým tlakem při léčbě právě nesprávné a nedostatečné užívání léků.) Vyhláška o zdravotní způsobilosti 277/2004 Sb. je velmi obsáhlá (potřebovala by novelu) a jsou v ní obsažena minimálně tři kritéria, která zpochybňují řidičskou způsobilost vašeho otce. Na druhou stranu zcela chápu, že vzít řidičák je velmi frustrující záležitost. Jedinou cestu vidím, kdybyste se domluvila s lékařkou vašeho otce a otevřeně s ní probrala tatínkův stav a vaše obavy.