Jednalo se o kompletní vyjmutí elektrod kardiostimulátoru a implantabilního kardioverteru-defibrilátoru pomocí excimerového laseru. Má vlnovou délku 308 nm a jeho využití výrazně zvyšuje efektivitu a bezpečnost tohoto výkonu pro pacienty se srdečními arytmiemi, kteří mají implantovány přístroje k úpravě srdečního rytmu.
Srdeční frekvenci a rytmus srdce pacienta uvádějí přístroje do normálu pomocí elektrod
Právě ony do srdce vysílají elektrické impulzy. Elektroda se skládá z velmi tenkých kovových drátků ze speciálních materiálů, které jsou ovinuty plastovou izolací. V místě implantace kardiostimulátoru je elektroda zavedena do žíly a dále do srdečních dutin. V srdci je hrot elektrody umístěn do síně nebo do komory.
Ročně se u nás implantuje přibližně 6,5 tisíce kardiostimulátorů a na tisíc kardioverterů-defibrilátorů
„U 1 – 2 % nemocných s těmito implantáty dochází ke komplikacím, kvůli kterým je nutné kompletně vyjmout nejen přístroje ale hlavně elektrodový systém,“ říká doc. MUDr. Miloš Táborský, přednosta Kardiocentra Nemocnice Na Homolce.
„Čtyřem pacientům jsme díky tomuto unikátnímu přístroji efektivně a bezpečně odstranili stimulační a defibrilační elektody, které již po několika měsících zarůstají pevně do srdeční tkáně. Výhoda této moderní technologie spočívá ve větší bezpečnosti a efektivitě zákroku. Kolektiv arytmologů NNH, vedený doc. MUDr. Petrem Neužilem, provádí ročně 80-100 výkonů tohoto typu. Tato nová technologie, kterou s sebou přístroj na bázi laseru přináší, řadí Nemocnici Na Homolce v oblasti péče o nemocné s poruchami srdečního rytmu na roveň nejmodernějším evropským kardiocentrům,“ uvádí Miloš Táborský a ujišťuje: „Naše nemocnice je připravená nabídnout tento zákrok s využitím nejmodernější technologie všem pacientům, kteří ho potřebují. Předpokládáme, že tento rok uplatní náš tým tuto metodu při 100-150 zákrocích.“
Dobrý den,jak dlouho trvá operace defibrátoru.A jak dlouho musím být v nemocnici.Kolik je cena tohoto přístroje? Dělá se lokální umrtvení?
Děkuji
Volfová
Dobrý den,
v dnešní době již existuje větší množství přístrojů. Který zvolit a jak dlouhé elektrody, případně jaké kombinace přístroje volit vždy určí kardiolog podle typu onemocnění. Velice obecně: Operace i postupy se mohou lišit v závislosti na nemoci a praxí lékaře, jsou zpravidla prováděna při lokální anestezii, délka je závislá na náročnosti a průběhu zákroku cca od 1,5 hodiny do 21,5 hodiny. Stejně tak celková délka rekonvalescence je odvislá od náročnosti zákroku a schopnosti těla regenerovat. Jisté je pooperační setrvání v klidu na lůžku , nejsou li komplikace pak je i možné po 48 hodinách postupné vstávání. K obvyklým činnostem se pacient navrací po 4 – 6ti týdnech od zákroku. Na zákroku i přístroji se podílí zdravotní pojišťovna dle vlastního programu v plném, případně částečném hrazení, které nelze jednoznačně určit. V tomto případě by vám přesnější informaci podala vaše zdravotní pojišťovna. Obecně jsou ceny přístrojů ceněny na 250 – 400 tisíc a celkové náklady na léčbu dosahují přibližně 1 milionu Kč. Pro konkrétní údaje se prosím informujte na své kardiologii v součinnosti s vaší zdravotní pojišťovnou. Rozdíly jsou samozřejmě i v případě soukromých klinik, které nespolupracují s pojišťovnami versus státními i polostátními nemocnicemi.