Oslabená imunita přispívá k infekci močových cest

Chladné měsíce roku bývají pro náš imunitní systém zatěžkávací zkouškou. Po respiračních obtížích populaci nejčastěji trápí infekce močových cest. Opakovaně infekce močových cest zažívají až tři čtvrtiny z žen, které se s nimi setkaly. Způsobuje ho bakterie, která je prospěšná ve střevech, o to více však nevítaná v močových cestách.

Ačkoli infekce močových cest není nemocí z nastydnutí, jak se dlouhodobě traduje, imunita zde může sehrát významnou roli. Právě snížená obranyschopnost či špatná péče vytváří ideální prostředí pro opakované infekce močových cest, jejichž původcem je z 80 % bakterie Escherichia coli.

Síla slunečního vitaminu

Pro správné fungování naší přirozené obranyschopnosti je nezbytný vitamin D, jehož máme společně s hřejivými slunečními paprsky v chladnějších měsících nedostatek. Jeho vliv na optimální funkci imunitního systému je nepostradatelný a není skoro nikdo, kdo by déčko nepotřeboval doplnit. Z potravy přijímáme pouhých 10 % tohoto vitaminu a slunce své pokožce také nemůžeme vždy dopřát. Snížená imunita nahrává větší náchylnosti k infekcím močových cest.

„Vznik a rozvoj infekce močových cest závisí na přítomnosti bakterií, ale také na aktuálním stavu obranyschopnosti lidského organismu. Při opakovaných močových infekcích je vhodné systematické posilování celkové obranyschopnosti. Jednou z cest může být podpora v podobě doplňku stravy s extrakty ze zlatobýlu a brusinek s přídavkem vitaminu D, který má pozitivní účinek na optimální funkci našeho imunitního systému,“ říká doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK, FN Motol. Takovým doplňkem může být například přípravek Urinal Akut.

Cesta ke zdraví močových cest

Spojení zlatobýlu a vitaminu D představuje efektivní způsob, jak podpořit organismus při eliminaci bakterií, jejichž přítomnost v močovém ústrojí způsobuje nežádoucí problémy. Zlatobýl přispívá k podpoře normální vylučovací funkce močového ústrojí, a tedy k vyplachování bakterií z močových cest. Ženy jsou k těmto problémům o něco náchylnější hlavně z toho důvodu, že mají kratší močovou trubici. Stačí jen málo a problém je na světě. Obtíž je to nepříjemná, proto na prevenci myslí 83 % žen. Základem je předejít množení bakterií, které infekci močových cest způsobují. Částečně tomu můžeme zabránit v první řadě dodržováním pitného režimu, omezením cukru v jídelníčku nebo tím, že si dojdeme na toaletu po sexu. Důležitou součástí je však kombinace péče o močové cesty s podporou přirozené obranyschopnosti.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.