Ženy pod 40 let by neměly žádat o mamografické vyšetření, pokud nemají v rodině někoho s rakovinou prsu a nemají příznaky zhoubné nemoci. Zdravotní pojišťovny uhradí mamografii zdravým ženám až od 40 let. Jestliže lékař odmítá napsat mladší ženě žádanku, postupuje podle odborných doporučení. Žena by to neměla řešit tím, že si vyšetření zaplatí, řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.
„Preventivní mamografie by u žen mladších 40 let neměla být prováděna a u ostatních nanejvýš jednou za rok. Jen taková expozice prsní tkáně měkkému záření je odůvodněná,“ vysvětlil. Mladším ženám platí pojišťovny ultrazvukové vyšetření prsou, které je pro jejich věk vhodnější.
V Česku ročně onemocní rakovinou prsu 6000 žen, zemřou 2000. Valná většina jsou ženy vyššího věku. Genetickou zátěž má pět procent žen, u nich je až 90 procentní riziko vzniku rakoviny. Dvě procenta pacientek jsou ženy mladší 35 let, na ně je zaměřen preventivní Projekt 35.
Ve screeningovém programu hradí zdravotní pojišťovny mamografické vyšetření ženám od 45 do 69 let. Ministerstvo zdravotnictví chce od podzimu zrušit horní věkovou hranici, takže by všechny zdravotní pojišťovny hradily screening i ženám nad 70 let. Zatím to dělají jen některé ze svých fondů prevence.
Praktický lékař nebo gynekolog mají povinnost poslat ženy ze sledované věkové skupiny na vyšetření jednou za dva roky a jednou za rok při preventivní prohlídce vyšetřit prsa pohmatem. Pokud žena nad 40 let žádá o mamografii dřív než za dva roky, zaplatí zhruba 500 korun.
Mladší ženy vyšetří lékař ultrazvukem. Ten je podle odborníků vhodnější než mamografie právě pro vyšetření mladých žen, které trápí bolestivost prsou. „Každá ze zobrazovacích metod má jiné možnosti, často se naopak ještě po mamografii dělá doplňkové vyšetření ultrazvukem,“ řekl Rod.
Upozornil, že stejně jako mamografii by také ultrazvukové vyšetření měly ženy absolvovat ve specializovaných centrech s akreditací, kde se problematikou onemocnění prsu zabývají zkušení odborníci.
Vložit komentář