Lékaři Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Kmoníček a Doc. MUDr. Petr Neužil CSc., FESC v těchto dnech použili poprvé v České republice laserovou angioplastiku k uvolnění ucpané věnčité tepny jednapadesátileté pacientky. Podařilo se jim pomocí laseru vytvořit kanál pro průtok okysličené krve, což nebylo v jejím případě dosud běžně užívanými mechanickými postupy možné.
„Vzniklý kanál jsme navíc rozšířili speciálním lékovým balonkem, který se v těchto případech nyní používá, ovšem za předpokladu, že tepna není zcela uzavřena. Podařilo se tak docílit toho, že podstatná část srdečního svalu přestala trpět nedostatkem okysličené krve. Pacientka se zbavila nepříjemných bolestí při chůzi a při zvýšené námaze,“ vysvětlil MUDr. Kmoníček. Doplnil, že ženu již druhý den po operaci propustili z nemocnice do domácího ošetřování.
Pacientka trpěla ischemickou chorobou srdeční, tedy nedostatečným prokrvením části srdečního svalu v důsledku onemocnění věnčitých tepen, které srdeční sval vyživují. Nejčastější příčinou poškození věnčitých tepen je ateroskleróza – onemocnění poškozující cévy ukládáním tuků do jejich stěny. V tepnách se vytvářejí takzvané aterosklerotické pláty, které tepny zužují. Důsledkem je nedostatečné prokrvení srdečního svalu. Potíže se projevují zejména při námaze. Pacient se zadýchává a mívá bolesti.
Lékaři dovedou odstranit nedokrvování srdečního svalu rozšířením zúžené tepny nebo zprůchodněním již úplného uzávěru věnčité tepny. Aterektomie znamená odstranění hmot, které ucpávájí tepny, buď mechanicky, anebo pomocí energie laserového paprsku.
Laserovou metodu budou kardiologové Nemocnice Na Homolce využívat i v dalších podobných případech, kdy nebude možné rozšířit pacientovy zanesené tepny pouze mechanicky.
Kardiovaskulární program je dominantním klinickým programem nemocnice. Pacientům s cévními a srdečními chorobami z celé České republiky nabízí komplexní spektrum diagnostiky, konzervativní a chirurgické léčby i následné rehabilitace.
Vložit komentář