Trampoty se zácpou

Odhaduje se, že zácpa neboli obstipace postihuje 20 % populace. Častěji jí trpí ženy, její výskyt stoupá s věkem. Zácpa se však vyskytuje i u dětí. Zvláštní přístup vyžaduje obstipace u těhotných žen.

Zácpa je známa od starověku

První zmínky se datují již z období 3 000 let před naším letopočtem a pocházejí ze starověké Číny. O zácpě se píše i na egyptském papyru ze šestnáctého století př. n. l. Léčbou zácpy se zabývali Hippokrates a Avicena, protože pravidelné vyprazdňování bylo ve starověku považováno za známku pevného zdraví.

Dnes je zácpa někdy považována za civilizační chorobu, která vzniká v důsledku negativních vlivů současného životního stylu – nevhodného stravování, nedostatečného příjmu tekutin a sedavého způsobu života.

Co je zácpa (obstipace)

Zácpa je pojem subjektivní, protože častost a charakter vyprazdňování je velmi individuální (viz tabulka). Proto je definice zácpy vždy relativní. Obecně se tak označuje problematické či bolestivé vyprazdňování, které je spojeno se změnou charakteru a/nebo frekvence stolice, přičemž častost vyprazdňování se mění s věkem. V praxi je možné považovat za fyziologickou hranici (u dětí starších jednoho roku) alespoň tři vyprázdnění týdně.

Tabulka normální frekvence stolice

věk                                                      počet stolic/den              počet stolic/týden

0 – 3 měsíce – kojené dítě                      3 (max. 8)                      5 – 40 (v 16 týdnech min. 14)

0 – 3 měsíce – nekojené                         2                                      5 – 28

6 – 12 měsíců                                            2                                      5 – 28

1 – 3 roky                                                    1 – 2                                4 – 21

děti starší 3 let                                           1                                      3 – 14

dospělí                                                        1 – 3                                3 – 21

Kdy je nutné dbát na prevenci a včasnou léčbu zácpy

Některé choroby zácpa zhoršuje, u jiných může být nebezpečné zvýšení nitrobřišního tlaku s důsledky v srdečně cévním systému. Mezi nejčastější patří stavy:

  • varixy a porucha oběhu dolních končetin,
  • hemoroidy,
  • některá jaterní onemocnění (cirhóza, jaterní selhání),
  • stavy po mozkové příhodě,
  • stavy po infarktu srdečního svalu,
  • diabetes,
  • stavy po chirurgickém výkonu na střevech, konečníku v anální oblasti,
  • opakované infekce močových cest,
  • opakované mykózy v urogenitání oblasti,
  • některá onemocnění ledvin a další.

Jedna odpověď k “Trampoty se zácpou”

  1. Se zácpou měla dlouhodobé problémy tchýně. Já se od kolegyně dověděla o PrebioLaxu. Řekla jsem jí o něm. Vyzkoušela ho a teď má pokoj.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.